Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 3
Svečių: 2
Vartotojų: 1
emmaav1

Statistika


Main » 2012 » Gruodis » 20 » Karo palikimas dar vis po žeme
16:16
Karo palikimas dar vis po žeme

Vėlinių dieną lankydamas kapus, netoli savo tėviškės, Opšrūtuose, nufotografavau nykų savo gimtojo kaimo peizažą: buvusių sodybų vietose – medžiai, tapę žaliaisiais paminklais kadaise čia buvusiems žmonių gyvenimams. Pirmame nuotraukos plane ąžuolai žymi buvusią Astrauskų sodybą, toliau pora maumedžių – tai Krapaitynė, už jos buvęs Grinkevičių ūkis, o susiliejusi su horizontu – dar gyvuojanti Montvilynė.

O čia, už pakelės kiečių stagarų, ariamoje žemėje – buvusios raudonarmiečių kapinės. Seniai seniai oficialiai panaikintos ir daugelio užmirštos, bet...

1944 m. rugpjūtį vykstant mūšiams už Vilkaviškį pas Astrauskus įsikūrė pafrontės karo ligoninė. Į čia sanitarinėmis mašinomis gabeno sužeistuosius, o mirusius nuo žaizdų laidojo netoliese,  šalia kelio į Būdviečius Gudelius. Vėliau kapus aptvėrė berželių kamienų tvorele, pastatė tradicinį medinį raudoną obeliską su skardine penkiakampe žvaigžde viršūnėje.

Praėjus keleriems metams po karo, valdžios nurodymu žuvusiųjų palaikai buvo perkeliami į didesnes kapines.

Iš vaikiško smalsumo tapau šio „ekshumacijos" proceso liudininkas. Žiūrėjau, kaip vyrai, atkasę tik kapo dalį, kanabėkais traukė kaukoles ir, palikę kitus kaulus, duobes užlygino. Girdėjau, kaip jie stebėjosi, kad nuvežti būtina tiek kaukolių, kiek plane nurodyta palaidotų palaikų, o kiti kaulai nesvarbu. Taip sukrovę  į vežimą kaukoles išvežė.

Vėliau nusiritusios kolektyvizacijos ir melioracijos bangos nuo žemės paviršiaus nušlavė tuos kauburėlius, o iš žmonių atminčių ištrynė žinią, kad čia daugiau kaip prieš šešiasdešimt metų buvo palaidoti kareiviai.

Gal apie tai nebūčiau atsiminęs ir parašęs, jeigu spalio mėn. portale „15min.lt" nebūčiau perskaitęs N. Žukovo straipsnio „Tajna obezglavlennych soldat". Jame autorius pasakoja apie šiurpų radinį Lenkijos Kostšino (Kiustrino) mieste, kur archeologai masiniuose kapuose aptiko 102 raudonarmiečių palaikus be kaukolių ir viršutinių skeleto dalių. Rusijos atstovai, dalyvavę tyrime, apkaltino lenkus,  kažkada atlikusius palaikų ekshumaciją, vandalizmu ir masiniu kūnų išniekinimu.

O gal šie sutapimai Lenkijoje ir Lietuvoje nėra atsitiktiniai. Galbūt pagal tokius pačius nurodymus iš Kremliaus buvo kuriami žuvusių tarybinių karių memorialai: galvos ir pavardės -  prie granito plokščių ir atminimo ugnies gegužės 9 –ąją, o kojos paliktos dūlėti kažkur kitur, net be atminimo akmenėlio su nuoroda, kad čia būta karių kapinių. Juk po kiekvieno karo žemėje lieka daug sprogmenų ir kareivių kaulų. Vienų ieško išminuotojai, o kitų – artimieji. Mat kai kurie  jų, memoriale suradę žuvusiojo pavardę, nori aplankyti tą vietovę, kur žuvo jo tėvas, senelis ar prosenelis. Tačiau kaime beveik nelikę žmonių, galinčių paliudyti, kur šis mirė ar buvo palaidotas.

Beje, netoli tos vietos 1941 m. pirmosiomis karo dienomis mano tėtis su kaimynais palaidojo du raudonarmiečius, žuvusius prie mūsų sodybos. Noras apie tai rašiau tarybinėje „Pergalėje", niekas nesusidomėjo. Todėl jų palaikai toliau lieka gulėti ramybėje nepadalinti.


        Vincas Tumosa


P.S. Parašiau dar ir todėl, kad, jeigu kas nors ateityje šioje pakelėje, giliau parausęs žemę, rastų žmonių palaikų likučių, žinotų, kieno jie, kada ir kodėl čia atsiradę. Kad netikėtas radinys nebūtų mįslė.

Tačiau kas padės įminti mįslę, kokie žemės lopinėliai slepia mūsų Laisvės kovotojų palaikus, kad juos surastus galėtume pagarbiai palaidoti.

Views: 2042 | Added by: Valius | Tags: Opšrūtai, istorija | Rating: 0.0/0
Total comments: 2
2013-02-07 Spam
2. vincas (vincas)
Savo rašinį turiu papildyti:

Mano kaimynas Antanas iš gretimo Balčiūnų kaimo patikslino, kad jų sodyboje 1944 m.rugpjūčio mėn. didelėje palapinėje po medžiais buvo įsikūrusi ligoninės operacinė, kuriai elektrą teikė srovės gegeratorius. Erdviame kluone buvusios palatos, į kurias neštuvais gabendavę sužeistuosius. Čia keletą dienų jie buvo slaugomi. Sveikstančius tolimesniam gydymui veždavo į Varnabūdę, o mirusiuosius laidojo jau minėtose kapinaitėse.Joje galėję būti 27 kapai. Iš jų palaikai buvo kasami 1950 m. birželio mėn.

2013-01-02 Spam
1. Dalius (darvis)
Ačiū Vincui už nuostabius straipsnius. Radonųjų šunų melui ir išsisukinėjimams nera galo, net praėjus 60 metų. Jie vis dar bando paneigti kad Katynėje šaudė ne jie. Prieš tai šaudė Vokiečiai. Po to ateiviai it t.t. Jie net po mirties žmonių kūnus dar kartą padalino per pusę, tarsi kardu.

Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Šeštadienis, 2019-02-16

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


Kalendorius
«  Gruodis 2012  »
SPATKPnŠ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Archyvas

„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License