Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 6
Svečių: 2
Vartotojų: 4
juanaut11 , edwardna18 , kerryja60 , valarieby18

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Žinios iš interneto.

Bendroji žemės ūkio politika: kas laukia Lietuvos ūkininkų po 2013 metų?

EIP komanda

Lietuva nuo seno vadinama agrarine šalimi, o žemė mūsų žmonėms turi ypatingą reikšmę. Šiandien Lietuvoje žemės ūkis yra pirmaujantis ekonomikos sektorius: praėjusiais metais šių produktų eksportas sudarė 20 proc. viso šalies eksporto, žemės ūkyje dirba 6 proc. visų dirbančiųjų, o kaimo vietovėse gyvena 33 proc. visų šalies gyventojų. Stengdamiesi puoselėti senąsias ūkininkavimo tradicijas, Lietuvos ūkininkai turi rūpintis ir savo ūkių konkurencingumu, ypač aktualiu bendroje Europos Sąjungos (ES) arenoje. Vis aktyviau diskutuojant naujosios bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) klausimais, nusprendėme ir mes pasidomėti, kas Lietuvos ūkininkams aktualu svarstant naujosios politikos gaires bei kas jų laukia po 2013 m.


Dar šiais metais Europos Komisija paskelbs politinį dokumentą, kuriame bus numatytos BŽŪP ateities galimybės ir kryptys. Prieš pateikiant oficialų pasiūlymą siekiama kuo geriau suprasti, ko iš tikrųjų reikia ES ūkininkams, todėl Europos Komisija į diskusiją kviečia visuomenę ir skatina aktyviai išreikšti nuomonę BŽŪP klausimais. Tam yra sukurta iki birželio mėn. vidurio veiksianti speciali interneto svetainė, kurioje tikimasi sulaukti visų suinteresuotų šalių nuomonių, padėsiančių priimti tinkamiausius sprendimus.

Būtinos vienodos tiesioginės išmokos

Prieš 50 metų BŽŪP buvo pradėta, kad užtikrintų pakankamą maisto produktų tiekimą karo dešimtmečių nualintai Europai. Siekiant žmones aprūpinti reikiamu maisto produktų kiekiu, žemės ūkis buvo subsidijuojamas, o produkcijos perteklius superkamas. Šiandien bendra ES politika siekiama, kad įvairių maisto rūšių gamintojai galėtų sėkmingai gyvuoti savarankiškai. Įvairios BŽŪP reformos padėjo rūpestingiau siekti maisto produktų kokybės, diegti naujoves ir įvairinti kaimo verslus. 

Šiuo metu ES vykdoma BŽŪP remiasi gamybinių ūkių rėmimo sistema. Parama padeda užtikrinti minimalias kainas gamintojams ir garantuoja ES ūkių stabilumą. „Diskutuojant, kaip turėtų atrodyti BŽŪP po 2013 m., Lietuva aktyviai pasisako už tai, kad BŽŪP ir toliau būtų vienoda visoms ES šalims ir finansuojama iš ES biudžeto", – teigia Žemės ūkio ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo departamento direktorius Laimonas Čiakas. 

L. Čiakas pabrėžia, kad vienas iš svarbiausių Lietuvos siekių yra tiesioginių išmokų suvienodinimas visose ES šalyse. Anot jo, Lietuvos žemdirbiai dėl gerokai mažesnių nei kitose ES šalyse tiesioginių išmokų atsiduria nelygiavertėje konkurencinėje kovoje. „Nepritariame, kad tiesioginės išmokos ir toliau būtų nustatomos remiantis istoriniais referenciniais rodikliais. Negalima taikyti skirtingų, aktualumą praradusių principų senosioms ir naujosioms ES šalims. Būtina visoms suteikti vienodas galimybes. Naujosiose ES šalyse tiesioginės išmokos ypač svarbios, nes jos užtikrina pajamų palaikymą, ūkininkams garantuoja minimalias pajamas, kai rinkose vyksta sudėtingi procesai bei svyruoja produkcijos supirkimo kainos", – teigia L. Čiakas. Šiuo metu tiesioginės išmokos yra apskaičiuojamos pagal ūkininkui išmokėtas sumas orientaciniu laikotarpiu (istorinis modelis) arba pagal plotą, kuriame vykdoma žemės ūkio veikla (regioninis modelis).

Svarbi pagalba

Norint svariau atstovauti šalies interesams svarstant BŽŪP ateitį, itin svarbi kitų šalių parama. „Yra susiformavusios tarsi trys šalių grupės: liberaliosios, vidutinės ir konservatyvios. Liberalios šalys, tokios kaip Jungtinė Karalystė, Danija, Švedija, Olandija, pasisako už radikalų finansinės paramos mažinimą visam ES žemės ūkiui. Tuo tarpu konservatyvios šalys, tarp kurių Lietuva ir daugelis kitų naujųjų ES šalių, nenori staigių BŽŪP pokyčių ir siekia tolimesnio ES finansavimo užtikrinimo", – teigia L. Čiakas. Nors visiškai vienodo požiūrio šalių atrasti sudėtinga ir dažniausiai sutariama tik konkrečiais klausimais, L. Čiakas pasidžiaugė, jog viena ištikimiausių ir panašiausių interesų siekianti šalis yra kaimynė Lenkija.

Vienas iš svarbių BŽŪP klausimų, kuriais sutaria Lietuva ir Lenkija, yra rinkos reguliavimo priemonės. Diskusijoje dėl ateities BŽŪP svarstomos naujų priemonių galimybės, tarp kurių minimas ir ūkininkų pajamų draudimo fondas. Lietuvos ir Lenkijos palaikoma fondo idėja ūkininkams užtikrintų galimybę apsidrausti nuo įvairių grėsmių ir užtikrintų žemdirbių pajamų stabilumą. „Toks fondas išties būtų labai naudingas ir šiuo metu, kada klimato sąlygos yra nenuspėjamos, o rinkos kainos itin svyruoja, jis suteiktų stabilumo ir padėtų kompensuoti patirtus nuostolius. Juk žemės ūkyje yra daugybė įvairių grėsmių: tai gali būti ir kainų šuoliai, neprognozuotos gamtos išdaigos, stichinės nelaimės ar gyvulių ligos", – pajamų draudimo fondo idėjai pritaria ūkininkas Vytautas iš Marijampolės rajono.

„Dar viena svarbi BŽŪP priemonių grupė – kaimo plėtros politika. Siekiame, kad ji ir toliau išliktų BŽŪP, o netaptų sudėtine Europos struktūrinių fondų dalimi, kaip kad girdime kai kuriuose pasiūlymuose. Kaimo plėtros programa ypač aktuali kaimo vietovių infrastruktūrai plėtoti ir atnaujinti, o integravus ją į kitas programas atsirastų didelė grėsmė, kad kaimui nebūtų skiriamas pakankamas finansavimas", – teigia L. Čiakas.

Akivaizdu, kad kuriant naująją BŽŪP visos ES dar laukia daug diskusijų, iššūkių ir darbo. Lietuva, siekianti, jog Europos žemės ūkis ir toliau būtų finansuojamas iš ES biudžeto tiesioginėmis išmokomis, nori užtikrinti savo ūkininkams reikiamas sąlygas lygiavertiškai konkuruoti su kitų šalių ūkininkais. Galbūt ateityje, po 10 ar 15 ES paramos metų, kuomet būsime pasiviję ES vidurkį ir susitvarkę savo ūkius, ir mes prabilsime apie kitokį ES paramos panaudojimą, tačiau šiuo metu Lietuvos ūkininkams ji yra labai svarbi ir reikalinga.
Autorius:Europos istorijų parkas

Šaltinis: http://www.europosistorijos.lt/istorijos/perziura/209
Kategorija: Žinios iš interneto. |
Peržiūrų: 3060 | Komentarų: 1 | Raktažodžiai: žemės ūkis
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Ketvirtadienis, 2019-06-20

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License