Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 9
Svečių: 2
Vartotojų: 7
berthats1 , terranceup69 , mitzics69 , bradleyje2 , charliesv18 , wildabs2 , alfredhj4

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Žinios iš interneto.

Socialiniai tinklai: ar esame pakankamai saugūs?

EIP komanda

Socialiniai tinklai aktyviai užkariauja internetinę erdvę: Lietuvoje jų yra apie dešimt, iš kurių net du įsitaisę populiariausių svetainių pirmajame penketuke. Panašu, jog lietuviai iš tiesų aktyviai naudojasi socialiniais tinklais, kurie yra skirti žmonių asmeniniams ryšiams palaikyti, ineraktyviam bendravimui ir kitokiam pramogavimui su kitais prie socialinio tinklo prisijungusiais nariais. Trečiasis lankomiausias lietuvių tinklalapis yra www.one.lt, kurio pagrindinė funkcija yra socialinis bendravimas internetu, o penktoje vietoje – kitas socialinis tinklas www.draugas.lt. Per mėnesį šios svetainės pritraukia atitinkamai 750 tūkst. ir 600 tūkst. lankytojų. Vertinant bendras interneto naudojimo tendencijas ir lankytojų srautus kitose lietuviškose svetainėse, lankomumo rodikliai yra iš tiesų dideli. Verta paminėti, kad prieš metus į Lietuvos interneto padangę staiga įsiveržė tarptautinis socialinis tinklas „Facebook". Šis kadaise jauno JAV studento sukurtas socialinis tinklas Lietuvoje turi daugiau nei 600 tūkst. vartotojų. Kyla natūralus klausimas: ar mes, lietuviai, taip aktyviai naudodami socialinius tinklus susimąstome apie jų saugumą?

ES tyrimas dėl socialių tinklų saugumo

Naršydami internete dažnai paliekame asmeninę informaciją, kuri ten gali likti visam laikui ir kurią visi gali matyti, o galbūt net panaudoti blogiems tikslams: pasinaudoti vardu ir pavarde, asmeninę informaciją pritaikyti komerciniams tikslams ar net persekioti internetinėje erdvėje. Ar socialiniai tinklai, kuriuose neretai žmonės naudojasi prisistadymi savo tikruoju vardu ir pavarde, nesukelia tokių ar net didesnių grėsmių? Būtent dėl šių klausimų 20 bendrovių, valdančių socialinius tinklus, praėjusiais metais pasirašė savireguliacijos susitarimą „Saugesni socialinio tinklo principai", kuriame apibrėžiami saugesni socialinių tinklų naudojimo scenarijai ir taisyklės. Šiais metais, minint Saugesnio interneto dieną, Europos Komisija pateikė nepriklausomo tyrimo išvadas dėl socialinių tinklų Europos Sąjungoje naudojimo. Tyrimo metu buvo analizuojamos 20 socialinių tinklų saugumo politikos ir kylančios grėsmės dėl jų naudojimo. Kiekvienoje šalyje buvo pasirinktos lyderiaujančios svetainės, tarp kurių pateko ir lietuviškasis socialinis tinklas www.one.lt.

Mes saugūs, bet ne iki galo

Įvairiais tyrimo metodais atliekant socialinių tinklalapių bandymus, buvo išsiaiškinta nemažai įdomių faktų apie saugumo politikos spragas ir neatsargaus naudojimo pavojingumą patiems vartotojams. Pradėkime nuo vienintelio tyrime dalyvavusio lietuviško socialinio tinklalapio www.one.lt. Ataskaitos pradžioje pažymima, jog šiame puslapyje randama skiltis „Jūsų saugumas" yra pasiekiama iš bet kurio internetinės svetainės lango ir jame vartotojams pateikiama praktinių nurodymų ir patarimų, kaip užtikrinti savo saugumą internete. Pastebima, jog saugumo skiltyje pateikiamos ne tik instrukcijos, kaip elgtis konkrečiame tinklalapyje, bet ir patariama, kaip saugiai naršyti visame internete. Vis dėlto kitoje tyrimo dalyje pažymima, jog lietuviškas socialinis tinklas neužtikrina, kad jaunesni nei 14 metų asmenys negalėtų užsiregistruoti svetainėje. Būtent nuo tokio amžiaus galima naudotis www.one.lt portalu, ir tai yra reglamentuota šio puslapio taisyklėse. Tyrimo metu, detaliai užpildę profilius, sėkmingai užsiregistravo 11, 15 ir 33 metų amžiaus vartotojai. Visi trys vartotojai galėjo rasti vieni kitus ir užmegzti tarpusavio ryšius – taip pat ir 33 metų amžiaus vartotojas su vienuolikmečiu. Vienintelis dalykas, kurio reikia norint užsiregistruoti svetainėje – mobiliojo telefono numeris, o juk išankstinio mokėjimo korteles šiandien gali įsigyti net darželinukai.

Tyrimo duomenimis, šiame socialiniame tinkle puikiai veikia vaizdų peržiūros tvarka, kuri draudžia į svetainę patalpinti neleidžiamą medžiagą. Tokiu būdu jūs ar jūsų nepilnamečiai vaikai esate apsaugoti nuo smurtinės, pornografinės ar kitos žalingos vaizdinės informacijos. Interneto platybės pripumpuotos tokių vaizdų, tad nederėtų nuleisti akių nuo nepilnamečių vaikų naršomų svetainių, net jei tai tik socialiniai tinklai. Tyrimo metu paaiškėjo, jog www.one.lt socialiniame tinkle vartotojas gali visiškai kontroliuoti savo asmeninio profilio duomenis (amžių, telefono numerį, elektroninio pašto adresą) – leisti arba drausti juos rodyti draugams ir kitiems svetainės lankytojams. Analizuojant tinklalapio saugumo funkcijas, administracijai buvo išsiųsta žinutė, kurioje prašoma pagalbos, nes vartotojas gavo gąsdinantį pranešimą. Deja, per dviejų dienų tyrimo laikotarpį jokio atsakymo ar patarimo iš svetainės nesulaukta. Išvadoje paminėta, jog šio lietuviško socialinio tinklo tyrimo rezultatai yra pakankamai teigiami, tačiau apstu spragų, kaip ir analogiškuose socialiniuose tinkluose.

Saugotis reikia visada

Didžiausias pasaulyje socialinis tinklas „Facebook" taip pat buvo įtrauktas į tiriamų puslapių sąrašą, tačiau išvadose nėra nustatyta nė vieno neatitikimo pasirašytam savireguliacijos susitarimui „Saugesni socialinio tinklo principai", taip pat šis socialinis tinklas atitiko visus atlikto tyrimo kriterijus. Nepaisant to, Europos Sąjunga neseniai įspėjo šio portalo valdytojus dėl asmeninės informacijos panaudojimo komerciniais tikslais grėsmių. Reaguodamas į ES įspėjimą, „Facebook" greitai pakeitė kai kurias privatumo nuostatas.

Nežiūrint į tai, jog kai kurie socialiniai tinklai atitinka visas nuostatas ir jų saugumas yra vertinamas gerai, vis dėlto apie ribotą mūsų privatumą būtina prisiminti kiekviename internetiniame žingsnyje. Bendravimas socialiniuose tinkluose pamažu tampa dalimi kasdienybės, tad akivaizdu, kad prieš skelbiant asmeninę informaciją visuomet verta susimąstyti apie jos saugumą ir panaudojimą prieš mus pačius.

Socialinių tinklų saugaus naudojimo patarimai:

  • Siekiant apsaugoti asmeninės informacijos panaudojimą, socialiniuose tinkluose būtina nustatyti asmeninį privatumo lygį. Tokiu būdu galima neleisti niekam kitam, išskyrus draugus, peržiūrėti asmeninę informaciją, pavyzdžiui, darbo vietą, baigtą mokyklą ar universitetą, pomėgius ir pan.
  • Prieš priimdami asmenį į savo socialinio tinklo draugų būrį, įsitikinkite, ar jis iš tiesų yra jūsų draugas ir ar niekas kitas nepasinaudojo jūsų draugo vardu ir pavarde.
  • Neviešinkite tokios informacijos, kurios nenorite, jog pamatytų asmenys, esantys jūsų draugų sąraše.
  • Jei socialinis tinklas suteikia tokią funkciją, panaikinkite savo profilio rodymą paieškos sistemose. Tokiu būdu jūsų asmeniniais duomenimis negalės pasinaudoti kiti žmonės komerciniais tikslais.
  • Pagrindinė socialinių tinklų naudojimo taisyklė: niekada negalvokite, kad kokia nors talpinama informacija yra privati ir ją matote tik jūs ar jūsų draugai. 

nullAutorius:EIP komanda

Šaltinis: http://www.europosistorijos.lt/istorijos/perziura/210
Kategorija: Žinios iš interneto. |
Peržiūrų: 5731 | Komentarų: 2 | Raktažodžiai: internetas
Viso komentarų: 1
2012-10-19 Spam
1. Rimas
dalis tiesos yra

Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Pirmadienis, 2019-07-22

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License