Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Spauda rašo.

Malkomis galima šildyti efektyviau

VL žurnalistė Irma Dubovičienė

Mūsų šalyje populiariausi kietojo kuro katilai, tačiau, kaip rodo praktika, daugelis jų naudojami neekonomiškai.

Vakare užkūrus katilą, šiluma į kambarius pasklinda po kurio laiko. Tačiau vėliau paprastai laipsnis po laipsnio patalpose ima vėsti, o iš ryto, kol šeima nepakilusi, namo šeimininkas skuba į katilinę su glėbiu malkų. Daugelis nesusimąstydavo, kad gali būti ir kitaip. Suklusti privertė kylančios kuro kainos. Neabejojama, kad ši tendencija išliks ir ateityje. 

Šiuolaikiška kuro rūšis

Trys šildymo srityje dirbančios kompanijos nusprendė sutelktomis pajėgomis pasidomėti, kaip šildymo kietuoju kuru sistemą priversti dirbti efektyviau. Orientavosi į biokurą – malkas, medienos atliekų briketus. 

Šiandien, kai pasaulis peržiūri vertybes, keičiasi požiūris ir į tradicinį vietinį kurą. Jo privalumas – ne vien pigumas. Vis daugiau žmonių supranta, kad svarbu atsižvelgti ir į poveikį aplinkai. Degindami medienos kurą, kuris priskiriamas prie atsinaujinančių šaltinių, aplinkai darome nepalyginti mažiau žalos nei naudodami atvežtinį kurą. Štai kodėl net ir gerokai už Lietuvą ekonomiškai stipresnėse šalyse daugelį namų šildo senosios gerosios malkos ar briketai. Tiesa, pasaulis šiandien renkasi jau pažangesnę – biomasės deginimo technologiją. 

Specialistų akys nepraslysta pro akivaizdžius trūkumus, kurie būdingi pasenusioms biokuro deginimo technologijoms: dervomis apskretę, suodžiais užsikemšantys katilai, nešvarios katilinės, neefektyvus šilumos panaudojimas. 

Lietuvoje mažai judinta niša

Būdai, kaip paversti šildymo sistemą efektyvesne, jau seniai išrasti. Tam reikia šilumą iš katilo nukreipti ne tiesiog į šildymo prietaisus, o į akumuliacinę talpyklą. 

Atrodo, kad šiuolaikinę technologiją nesunku įdiegti ir savo namuose: prekybos centruose yra atskirų tokios sistemos elementų. Tačiau praktiškai žmogus su savo ryžtu būstą šildyti efektyviau buvo paliktas vienas. Problema ta, kad šildymo sistemos elementai paprastai yra skirtingų gamintojų, todėl praktiškai juos suderinti itin sudėtinga. Kita vertus, tekdavo pasikliauti vien pardavėjo ar santechniko rekomendacijomis bei kompetencija, arba savo paties jėgomis ir internete susirankiotomis žiniomis, sumontuota sistema dažniausiai nuvilia.

Padirbėję trijų bendrovių specialistai sukūrė šalyje analogų neturintį produktą, kurį pavadino trumpai ir aiškiai – „Šil.ta“ (šilumos taupymas). Pašnekinome vieną šio projekto iniciatorių Evaldą VAICVENĄ. 

Kokia šildymo sistema optimali?

Keturis mėnesius dirbote prie šios šildymo sistemos. Koks tas galutinis produktas? 

Tai kompleksiška sistema – atskiri elementai neparduodami. Priklausomai nuo namo dydžio ir šilumos poreikio, sukūrėme tris šildymo sistemos variantus. Komplektą sudaro kietojo kuro katilas, akumuliacinė talpykla, išsiplėtimo indas, jungtys, valdymo automatika. Katilo pagaminama energija panaudojama šildymui ir karštam vandeniui ruošti – tam į akumuliacinę talpyklą integruotas gyvatukas. Numatėme galimybę ateityje panaudoti alternatyvią energiją.

Sistemos efektyvumą turbūt lemia ne vien akumuliacinė talpykla, kurioje kaupiama šiluma? 

Viskas standartiška, paprasta. Kad sistema veiktų efektyviai, stengėmės visų elementų darbą optimizuoti. Pavyzdžiui, atsižvelgėme į tokią „smulkmeną“ kaip trauka. Kad malkos sudegtų kokybiškai, pritaikėme jau primirštą traukos reguliatorių – vožtuvą, statomą už dūmų šalinimo sistemos. Jis padeda išvengti per didelės traukos.

Sistemą vertinome visais efektyvumo, ekonomijos, saugumo aspektais.

Katilas parenkamas taip, kad akumuliacinė talpykla prikaistų vienu katilo užkūrimu. Kai lauke spaudžia šaltis, tos šilumos užtenka parai ar pusantros, o žvarbiomis rudens dienomis į katilinę pakaks užsukti maždaug kas 2–3 paras. Automatika užtikrina tolygų šilumos paskirstymą, norimą komforto lygį įvairiu paros metu. Esant efektyviai sistemai, kietojo kuro sąnaudos sumažėja apie trečdalį. 

Ar būtina, norint įdiegti šią šildymo sistemą, įsigyti ir katilą? Galbūt galima pritaikyti ir jau turimą? 

Jei katilo parametrai atitinka mūsų numatytus, keisti turimo, aišku, nereikia. Tačiau 80 proc. atvejų aptinkame, kad kietojo kuro katilai parinkti neteisingai. Katilų gamintojų labai daug, konkurencija rinkoje – didžiulė, ir buvo kovojama dėl kiekvieno katilo pardavimo. Kainų karas baigėsi tuo, kad žmonės įsigijo katilus, kurių galingumas dažnai per mažas mūsų siūlomai sistemai. Paprastai pardavėjas katilą parenka pagal patalpų plotą, žmonės buvo linkę rinktis mažesnius katilus. Šiandien matome, kad tokių įrenginių galingumas akumuliacinei šildymo sistemai yra nepakankamas.

Įdomu ir šiek tiek netikėta, kad numatėte galimybę plėsti šią šildymo sistemą alternatyviais energijos šaltiniais – saulės, vėjo. 

Žmonėms vis dažniau kyla klausimas, kaip panaudoti saulę, vėją. Deja, kol kas Lietuvoje neturime alternatyviąją energiją naudojančios įrangos įsigijimo išlaidų kompensavimo sistemos, kokią turi daugelis Europos valstybių. Daug kur kompensuojama iki pusės saulės kolektorių ar vėjo generatorių įsigijimo išlaidų. Pas mus apie tokių įrenginių atsiperkamumą nėra ko ir kalbėti. Tačiau gal rytoj jau bus kitaip, ir atsinaujinančios energijos įrenginių atsipirkimas taps realybe. Manau, kad Lietuvoje yra nemažai žmonių, kurie mielai pasinaudotų galimybe esamą šildymo sistemą papildyti alternatyviosios energijos šaltiniais. Kietojo kuro sąnaudos šiuo atveju dar labiau sumažėtų.

Pritaikius efektyvią šildymo sistemą, malkų reikia trečdaliu mažiau.

Martyno Vidzbelio nuotraukaAutorius:Irma Dubovičienė

Šaltinis: http://www.valstietis.lt/Priedai/Sodyba/Malkomis-galima-sildyti-efektyviau
Kategorija: Spauda rašo. |
Peržiūrų: 1214 | Raktažodžiai: Sodyba
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Ketvirtadienis, 2019-08-22

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License