Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 6
Svečių: 5
Vartotojų: 1
wilmaui16

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Spauda rašo.

Paramos negavęs verslininkas nusivylė tvarka valstybėje

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Pilviškietis verslininkas Edmundas Gadišauskas, norėdamas atnaujinti pagrindiniu šeimos pajamų šaltiniu tapusią hidroelektrinę, kreipėsi paramos atsinaujinančios energijos gamybos projektams. Ji buvo numatyta skirti pagal 2007–2013 metų Lietuvos kaimo plėtros programos (KPP) III krypties priemones „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos" ir „Parama verslo kūrimui ir plėtrai". 

Tačiau šalies mastu visi 180 Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateikti projektai, kuriems buvo prašoma apie 300 mln. litų ES ir 100 mln. valstybės biudžeto paramos, buvo atmesti kaip ekonomiškai negyvybingi. Kartu su keliasdešimčia šalies pareiškėjų pilviškietis įsisuko į teismų karuselę. 

Viešai toks Žemės ūkio ministerijos sprendimas motyvuotas tuo, kad negalima prognozuoti elektros supirkimo kainų penkerių metų laikotarpiui. Pasikeitus kainoms, ES lėšomis paremtoms jėgainėms esą iškiltų rizika bankrutuoti. 

Pastarosiomis dienomis ES paramos saulės, vėjo ir vandens jėgainių statybai ir renovacijai negavę pareiškėjai Vilniaus apygardos administraciniame teisme vieną po kitos laimėjo bylas, kuriose skundžiamas ŽŪM valdininkų sprendimas. 

Paramos Pilviškių hidroelektrinės renovacijai prašęs pareiškėjas Edmundas Gadišauskas teigia, kad teismų sprendimai dar nėra gera žinia, mat ŽŪM dar gali juos apskųsti, be to, tokie procesai paprastai ilgai užsitęsia. 

Pasak verslininko, šie projektai – tai tiesioginė nauda regionams ir visai valstybei, tad toks ŽŪM poelgis yra visiškai nesuprantamas. Dabar iš ES liko nepaimti pinigai, o juk, įgyvendinant projektus, pastatytas ar renovuotas saulės, vėjo, vandens jėgaines galėtų aptarnauti tie patys kaimo žmonės. 

– Mano prieš aštuonerius metus pastatyti įrenginiai jau moraliai susidėvėjo, – pasakojo E. Gadišauskas. – Pamaniau, kad šie projektai yra puiki proga atnaujinti hidroelektrinę, išplėsti pajėgumus, įdarbinti žmonių. Juolab kad 2009 metų rugpjūtį Žemės ūkio ministerija saulės, vėjo ir vandens jėgainių statybą ir renovaciją priskyrė prie remtinos veiklos. 

Pasak pilviškiečio, tuo metu ministerijos pareigūnai visomis išgalėmis skatino pasinaudoti Europos Sąjungos parama, skirta žaliosios energijos projektams vystyti, nuolat skelbė apie tai žiniasklaidos priemonėse. Verslininkas sakė, kad labai nusivylė sužinojęs, jog projektas buvo atmestas. Juolab kad jam rengti buvo samdomi specialistai, jiems sumokėta už darbą, sugaišta laiko. Verslininko nuomone, jo projektas buvo tikrai geras ir vertas paramos. 

– Prieš aštuonerius metus, pradėdamas verstis vien iš hidroelektrinės gaunamų pajamų, nemaniau, kad ateis laikas, kai bus taip sunku, – pasakojo pilviškietis. – Kažkada, išeidamas iš darbo valstybės įmonėje, iš vadovo išgirdau, jog ateityje dėl to gailėsiuosi. Dabar jo žodžiai pildosi. Terpė verslui šalyje yra tokia nepalanki, kad dabar jau net negalvočiau pradėti jokio verslo, jei reikėtų tai daryti iš naujo. Esu taip nusivylęs visa sistema, kad ir pikta, ir graudu. 

Verslininko ant Šešupės pastatyta hidroelektrinė – Pilviškiuose jau trečioji. Prieš karą čia stovėjo medinė užtvanka, kurią nuplovė pirmas polaidis. Vėliau buvo suręsta betoninė užtvanka – ji buvo nustota naudoti prieš keliolika metų. Trečiąją, veikiančią ir dabar, ant senosios užtvankos pastatė E. Gadišauskas. 

Verslininkas, remdamasis bankų kreditais, į hidroelektrinės statybą pradžioje investavo 1,25 mln. litų. Paskubėta pačiu laiku, nes vėliau dėl pabrangusių degalų ir metalo šios statybos būtų atsiėjusios kelis kartus daugiau. 

Elektros energiją iš šios hidroelektrinės perka AB „Lesto". Šiuo metu Pilviškiuose sukasi dvi Lietuvoje pagamintos turbinos, jos abi gali išvystyti maksimalų 220 kW galingumą. Prieš tai tokio pat aukščio užtvanką turėjusi elektrinė galėjo gaminti tik 65 kW energijos. 

Per metus pilviškiečio jėgainė pagamina nuo 800 tūkst. iki 1 mln. kW elektros energijos. 

– Jei būčiau gavęs paramą ir atnaujinęs įrenginius, elektros galėčiau pagaminti dvigubai daugiau, – sakė verslininkas. – Tačiau valstybei nereikia ne tik Europos pinigų, bet ir mąstančių verslininkų, antraip nežlugdytų jų ir neverstų žmonių vaikščioti su ištiesta ranka, užuot padėjusi jiems užsidirbti.


Pilviškietis verslininkas Edmundas Gadišauskas planavo, pasinaudodamas parama verslo kūrimui ir plėtrai, padidinti savo hidroelektrinės pajėgumą du kartus.

Autorės nuotr.Autorius:Kristina VAITKEVIČIENĖ

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=20146
Kategorija: Spauda rašo. |
Peržiūrų: 1744 | Raktažodžiai: Verslas, Pilviškiai
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Penktadienis, 2019-06-21

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License