Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 2
Svečių: 2
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Spauda rašo.

Savo išgyvenimus sudėjo į knygą

2011-07-16

„Kur mano tėviškė?" – tokiu pavadinimu knygą parašė Australijoje, Mel­burno mieste, gyvenanti 1941-ųjų metų tremtinė Marija Grabauskaitė-Augustinienė. Pilviškiuose, kur knygos autorė ilgą laiką gyveno, bend­ruomenei buvo pristatytas nedidukas „Naujojo lanko" leidyklos Kaune išleistas jos liudijimas apie savo išgyvenimus Sibire, Lietuvoje ir emig­ravus į Australiją.

Knygos pristatyme dalyvavęs leidyklos „Naujasis lankas" direktorius, taip pat buvęs tremtinys Vidmantas Zavadskis susirinkusiuosius supa­žindino su sudėtingu autorės gyvenimo keliu. „Iš geležinkelio stoties Vilkaviškyje mano tėvus išvežė sirtingais ešelonais", – apie savo gyve­nimo „epopėją" pasakojo Marija. Autorė dar nebuvo gimusi, kai jos motiną tremtinių ešelonas nubloškė į Sibiro kaimelį Turočiaką Kalnų Al­tajuje. Tėvas, atskirtas nuo šeimos, išvyko ilgiems 14 metų. Atėjusi į šį pasaulį, iki aštuonerių metų Marija augo rusų šeimoje. Su didele meile ji rašo apie savo geraširdę „babušką" Kazancevą, kuri ją globojo iki išvykimo į Lietuvą.

Marija Pilviškiuose gyveno 1949–1987 m. Autorė vaizdingai aprašo, kaip vaikystėje turėdavo už save pakovoti, mokykloje pravardžiuoja­ma „ruske". Dėl tremties negalėjo mokytis norimos specialybės – baigė tik pirmąjį medicinos seserų mokyklos kursą.

Knygoje autorė su meile kalba apie savo tėvą, močiutę ir senelį Mariją bei Juozą Nolius. Tragiškai susiklostė autorės motinos gyvenimas, ir santykiai su ja buvo gana sudėtingi.

1996 m. su jauniausiu sūnumi Povilu emigravusi į Australiją, netrukus Marija įsitraukė į lietuvių bendruomenės Melburne veiklą. Ji dainuoja „Sambūrio" chore, gieda bažnyčios lietuvių chore. Daugiau kaip 11 me­tų kraštietė redaguoja laikraštį „Tėviškės aidai", kurį leidžia Australi­jos lietuvių katalikų federacija.

Autorė niekada neužmiršta esanti lietuvė. Būdama Lietuvoje, ji akty­viai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, buvo pirmojo tremtinių suvažiavimo delegatė. 1989 m. buvo pirmoji Birštono tremtinių pirmininkė.

Pilviškių bendruomenės pirmininkui, knygos pristatymo vedėjui Kęstu­čiui Braziui talkino Nemiros Gardauskienės vadovaujamas ansamblis „Jovaras". Jis Marijai priminė melodijas, kurių ši niekada neužmirš. Leidžiant sąlygoms, moteris aplanko Lietuvą, neprarasdama vilties pa­matyti ir savo gimtinę Turočiaką Sibire.

Renginyje skambėjo ištraukos iš knygos, kurias raiškiai skaitė šių atsi­minimų redaktorė, kraštietė ir ilgametė radijo diktorė Violeta Mickevi­čiūtė.

Blaškyta gyvenimo audrų, M. Grabauskaitė-Augustinienė džiaugiasi, kad apie savo išgyvenimus gali kalbėtis su skaitytojais. Ji ruošiasi pa­rašyti antrąją knygos dalį, kurioje ketina papasakoti apie savo gyveni­mą Australijoje.

Labai iškalbinga buvo renginio pabaigoje autorės anūkės perskaityta ra­šinio ištrauka apie meilę gimtinei, žmonėms. Apie tai bylojo ir Vilkaviš­kio krašto muziejaus darbuotojos Aušros Mickevičienės parengta paro­da „Žiaurią katorgą ištvėrę nešam ateitin istoriją tautos".

Dalija Agota KARKIENĖ

M. Grabauskaitė-Augustinienė džiaugėsi savo išgyvenimais galėdama pasidalyti su kraštiečiais.Autorius:Dalija Agota KARKIENĖ

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=21482
Kategorija: Spauda rašo. |
Peržiūrų: 1205 | Komentarų: 1 | Raktažodžiai: Pilviškiai
Viso komentarų: 1
2011-08-03 Spam
1. Vidas
Sveiki. Viską, visi žinojo! Buvo įsakymas ir toks jų noras! Dalyvavau toje ceremonijoje ir tuo metu, ir dar anksčiau - sakiau kaip iš tikrųjų buvo. Niekam nė motais!

Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Trečiadienis, 2018-11-14

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License