Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Spauda rašo.

Nykos kaimo vizija Paežeriuose

2011-07-23

Jei kas atsimenate, buvo tokia P. Cvirkos knyga „Saulėlydis Nykos vals­čiuje". Neatsitiktinai taip pavadinau šią keistą, vertą gilesnių apmąsty­mų savo nuotrauką, darytą būtent saulėlydžio metą dr. Vinco Kudirkos, mūsų himno kūrėjo, gimtinėje. Dar daugiau: prieš pusantro šimto me­tų ant šio paežerės kalniuko, tiksliai šioje pat vietoje, buvo Kudirkų so­dyba, kurioje gimė Vincas. Tik po kelerių metų jų šeima, skirstant kai­mus viensėdžiais, išsikėlė į tuomet vadinamą „kolioniją", gautą pieti­niame ežero krante. Vincukas į mokyklą žiemomis eidavo jau iš naujų trobų tiesiai per ežero ledą. Taigi, paminklinį akmenį iš klėtelės, staty­tos 1867 m., kiemo su įrašu „Čia gimė 1858 12 31..." derėtų perkelti į šią paliktą nykti vietą. Apmaudi klaida dėl nežinojimo ir skubos buvo padaryta 1965-aisias, kuriant muziejų-klėtelę.

Bet kas tą darys, ar išvis bus kam net ir tą paminklą saugoti? Kaip tik tokias nykias nuotaikas sukelia šis gražus kaštonas, išaugęs pro langą. Negi taip ir toliau vyks totalinis Lietuvos kaimo naikinimas? Kaimo, ku­ris faktiškai pabudino tautą su dr. Jono Basanavičiaus „Aušra" ir prikė­lė Vinco Kudirkos „Varpo" skambesiu, išgelbėjo ją nuo nutautėjimo ir palydėjo nepriklausomybės keliu į pirmąjį Lietuvos valstybės atkūrimą. Visi to žygdarbio vedliai buvo vien iš kaimo šiaudinės pastogės kilę.

Šalyje vyksta forumas-vizija „Lietuva 2030". Taip ir norėjosi jos orga­nizatoriams pasiųsti šią nuotrauką su klausimu: „Ponai, ar jūs neatitrū­kę nuo žemės savo svaičiojimų vizijose?" Pažvelkite rūsčiai realybei tiesiai į akis ir spręskite, ką daryti, kad tokie kaštonai neišlįstų ir miestuose pro daugiabučių akis. Antai Kaune, priešais naująją sporto areną, ant belangio monstro stogo, jau stiepiasi berželis...

Lietuva išsibėgioja. Sodybų tuštėjimo meto cunamis įgauna net nemė­ginamą stabdyti pagreitį. Ar žino statistika, kiek iš viso dabar yra mū­sų šalyje apleistų namų, butų? Paežeriuose jų skaičius jau artėja prie dešimties, o yra daugybė kaimų, kuriuose, kaip man žinoma, iš 20 so­dybų likę tik aštuonios, ir tose vien pensininkai. Dalis jų – jau ant pata­lo.

Mokinių mažėjimas, kaip ir uždaromų mokyklų skaičius, kasmet peržen­gia tūkstančių ir atitinkamai šimtų ribas. Ar ilgai teks laukti paskuti­nio, to vienintelio, mokinio lietuviuko? Kaip rašė garsus rašytojas Dž. F. Kuperis romane apie Amerikos indėnus – „paskutinio mohikano"... O gal „vizija" numatė ribą, nuo kurios tie skaičiai pasuks atgal teigia­ma kryptimi, gal numatė priemones, kaip sustabdyti emigracijos cuna­mio bangą?..

Nepateiksiu recepto. Tam yra valstybės galvos, kurios, deja, dažnai mėnesių mėnesius murdosi svarstydamos kokio nors girto „karaliaus" ar paiko „mentausko" išdaigas, užuot kardinaliai sprendę problemas.

Amžiais mus niokojo kaimynai, bet išgyvenome, o dabar – patys save naikiname. Skverbiasi tokia negraži mintis: o gal stengiamės pabėgti iš tos būsimų černobylių dykynės, iš to užkeikto trijų atominių, kuria­mų kaimynų ir mūsų pačių rankomis, iš to geltonų trikampių rato ap­supties? Kas pasakys?

Teatleidžia man skaitytojai, bet nors esu ir optimistas, pasąmonėje iš­kyla šventvagiškos vizijos. „Mažos tautos – tai lašas ant karšto ak­mens, jos turi užleisti kelią..." – skelbė A. Hitleris. Negi tiesą pasakė tas pasaulinis žudikas Nr. 1?

Tad nors ir gražus vaizdelis ta nuotrauka, bet sukelia negerų minčių. O gal tik man?


Pro langą besidairantis kaštonas sukelia nykias mintis apie tuštėjantį mūsų kraštą.
 Autoriaus nuotr.Autorius:Vytautas GRINIUS

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=21553
Kategorija: Spauda rašo. |
Peržiūrų: 959 | Komentarų: 2
Viso komentarų: 2
2011-08-03 Spam
2. Vidas
1. Vidas
Sveiki. Viską, visi žinojo! Buvo įsakymas ir toks jų noras! Dalyvavau toje ceremonijoje ir tuo metu, ir dar anksčiau - sakiau kaip iš tikrųjų buvo. Niekam nė motais!

2011-07-23 Spam
1. vincas (vincas)
Labai prasminga nuotrauka, liudijanti apie medžio ir žmogaus nuolatinę kovą už vietą žemės plotuose.Kadaise Sūduvos krašte žmonės išnaikino miškus ir patys jų vietoje kūrėsi, o dabar medžiai vėl bando grįžti ten, iš kur dėl įvairių priežasčių šie pasitraukė, primindami jų buvimą ar net saugodami jų atminimą.

Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Trečiadienis, 2018-11-14

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License