Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Spauda rašo.

Šešupę pakinkė Pilviškių hidroelektrinė

Eglė KVIESULAITIENĖ

Penktadienį Pilviškiuose, ant Šešupės kranto, atidaryta hidroelektrinė. Apie jos statybas, pradėtas praėjusių metų gegužės 12 d., jau keletą kartų rašė "Santaka". Pilviškietis verslininkas Edmundas Gadišauskas, į šį projektą investavęs apie 1mln. 250 tūkst. litų, tikisi, jog jis atsipirks per 5 metus. Pagaminta elektra bus parduodama Skirstomiesiems elektros energijos tinklams. Statoma hidroelektrinė, kuri mažiems Pilviškiams – tikrai didelis objektas, ištisus mėnesius traukė aplinkinių dėmesį. Nebuvo dienos, kad statybvietėje neapsilankytų apie 10 žmonių. Teko net kabinti perspėjamuosius užrašus, kad žmonės netrukdytų dirbti. Tačiau pilviškiečių požiūris į platų jų verslininko užmojį – geranoriškas. Žmonės džiaugėsi tiesiog akyse kylančiomis sienomis, galingomis betono konstrukcijomis ir negailėjo patarimų statybininkams. 

Į statinį sukrauta 610 m3 betono, 30 tonų metalo. Kaip per atidarymą pasakojo E.Gadišauskas, pirmąją Šešupės elektrinę, kuri tvirtumu net lygintis negalėjo, nes buvo medinė, ištiko liūdnas likimas. Net nespėjusią pagaminti elektros ją nuplovė pirmas pavasario potvynis. Vėliau, 1926 m., buvo pastatyta kita, 95 kW galingumo, kuri dirbo iki 1965 m. Tačiau medinės turbinos greitai susidėvėjo, o apie 1970 m. ir iš užtvankos teliko stabarai. Šiuolaikinė užtvanka tvirtai pažabojo Šešupę ir tik kaskadomis krentantis vanduo priminė didžiulę šios stichijos jėgą. 

Prie statybų visą vasarą plušo Simne įsikūrusi UAB "Alytaus melioracija", turbinas statė Kauno UAB "Hidrojėgainė". E.Gadišauskas pasidžiaugė, jog visa elektrinės įranga, medžiagos – lietuviškos. Tik generatorius teko užsakyti svetur, nes pas mus tokių negamina. Šiuo metu Lietuvoje pastatytos 42 hidroelektrinės. Mūsiškė – tarp vidutinių. Jos galingumas – 220 kW. Pilviškių hidroelektrinėje pastatytos dvi turbinos po 110 kW, maksimalus vandens kritimo aukštis 2,8 m. 

Atidarymo metu kartu su E.Gadišausku kaspiną perkirpęs rajono meras A.Bagušinskas padėkojo verslininkui už jo ryžtą ir įteikė padėkos raštą "už originalumą bei pažangą alternatyvių energijos šaltinių panaudojime”. Nors visiems labai rūpėjo išvysti, kaip pirmą kartą sušniokš turbinos, ir įsivaizduoti, kaip laidais pradės tekėti elektra, per atidarymą patenkinti smalsumo nepavyko. Mat prišalusio skydo visą dieną plušėjusiems darbininkams taip ir nepavyko iškelti. Tačiau E.Gadišauskas pažadėjo, kad artimiausiomis dienomis griebsis šildytuvų, kitų priemonių, ir elektrinė pajudės.
Autorius:Eglė KVIESULAITIENĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/jega/page2003/ek0211.html
Kategorija: Spauda rašo. |
Peržiūrų: 3974
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Penktadienis, 2019-01-18

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License