Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Spauda rašo.

Balčiūnų ūkyje nustatyta trichineliozė

2013-04-23

Vilkaviškio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VVMVT) Balčiūnų kaime, Pilviškių seniūnijoje, esančiame kiaulių auginimo ūkyje, kuris priklauso UAB „Sistem", užfiksavo trichineliozės atvejį.


Galėjo suėsti žiurkę

Veterinarijos specialistams patikrinus iš Balčiūnų komplekso į skerdyklą atvežtas 360 kiaulių, vienos kiaulės mėsoje buvo aptikta trichinų lervų.

Diagnozei patvirtinti užkrėsto gyvulio skerdienos mėginys buvo išsiųstas į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą.

Trichinomis užkrėsta mėsa ir visi skerdimo produktai išvežti utilizuoti. Atliktas epizootinis tyrimas nustatyti, kokios yra užsikrėtimo trichinelioze priežastys. Taip pat paimti mėginiai iš dviejų patikrinimo metu ūkyje rastų kritusių kiaulių. Tyrimų rezultatai buvo neigiami.

Veterinarijos specialistų nuomone, trichineliozės protrūkis UAB „Sistem" priklausančiame kiaulių ūkyje kilo dėl aplaidumo ir pagrindinių reikalavimų nesilaikymo.

Naminiai gyvūnai trichinelioze paprastai užsikrečia suėdę sergantį laukinį gyvūną, dažniausiai – pelę ar žiurkę. Manoma, jog taip buvo ir pastaruoju atveju.

„Pirminiais duomenimis, Balčiūnuose esančiame komplekse buvo per maža graužikų kontrolė, ir kiaulė užkratą galėjo gauti nuo žiurkės. Dar aiškinamės, ar tai buvo tik pavienis atvejis", – kalbėjo VVMVT viršininkas Gediminas Gvazdaitis.

Tikrinant kiaulių kompleksą, rasta ne tik žiurkių ir pelių išmatų bei urvų, bet pastebėta ir dienos metu lakstančių graužikų. VVMVT atstovų teigimu, fermų aplinka buvo netvarkinga. Graužikus kiaulių komplekse naikino patys ūkio darbuotojai, tačiau darbai nebuvo pakankamai efektyvūs.


Tvarkosi aplaidžiai

Veterinarijos specialistai sugriežtino Balčiūnų kiaulių komplekso kontrolę, uždraudė iš ūkio išvežti ir į jį įvežti gyvulius. Kiaules leista vežti skersti tik į skerdyklas, nurodytas VVMVT. Ūkio vadovai įpareigoti sutvarkyti ūkio teritoriją ir išnaikinti graužikus, o gaišenas tvarkyti kaip didžiausią riziką keliančius I kategorijos šalutinius gyvūninius produktus.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų teigimu, Vilkaviškio ir Kauno rajonuose ūkius turinti įmonė reikalavimų laikytis nenori, tvarkosi aplaidžiai, į inspektorių pastabas reaguoja vangiai. Vien pernai UAB „Sistem" priklausančiose kiaulių laikymo vietose Vilkaviškyje inspektoriai lankėsi 8 kartus, patikrinimų metu nustatyta įvairių biologinio saugumo priemonių reikalavimų pažeidimų. Bendrovei buvo taikyti įspėjimai, skirta administracinė nuobauda už kliudymą VMVT pareigūnams atlikti jiems pavestas pareigas.

Tiek Vilkaviškio, tiek ir Kauno rajone, Rokų seniūnijoje, esančios UAB „Sistem" kiaulių fermos dėl netvarkos, netinkamo biosaugos priemonių taikymo bei vangaus veterinarijos specialistų nurodymų vykdymo priskirtos padidintos rizikos subjektų grupei.


Liga – nemaloni

G. Gvazdaičio teigimu, paskutinį kartą mūsų rajone trichineliozė buvo nustatyta 2011 m. pavasarį – trichinų buvo rasta dviejų sumedžiotų šernų mėsoje.

Pernai trichineliozė aptikta ir kiaulių skerdienoje. Tačiau tos kiaulės, kurių skerdienoje buvo rasta trichinų, į Vilkaviškį buvo įvežtos iš Lenkijos.

Atvejų, kad trichineliozė būtų nustatyta kiaulių ūkyje, mūsų rajone iki šiol nebuvę.

Veterinarijos specialistai primena, jog trichineliozė – nemaloni ir sunkiai gydoma liga. Ja žmonės užsikrečia vartodami šaltai rūkytus mėsos gaminius ar nepakankamai termiškai apdorotą užkrėstą mėsą, paprastai – kiaulieną arba šernieną. Ligos požymiai dažniausiai išryškėja po 2–3 savaičių nuo užsikrėtimo. Būdingiausi iš jų – raumenų skausmai, karščiavimas, veido, akių vokų patinimas.

Vienintelis būdas išvengti trichineliozės – nevalgyti nepatikrintos kiaulienos bei šernienos.

Mėsoje esančias trichinas sunku sunaikinti: jos puikiai ištveria aukštą temperatūrą, sūdymą, marinavimą, rūkymą ar šaldymą. Todėl užkrėstos mėsos maistui naudoti negalima, tokio gyvulio skerdena turi būti sunaikinta.

Veterinarijos gydytojai įspėja gyventojus nepirkti mėsos ar jos gaminių iš atsitiktinių prekeivių neįsitikinus, ar mėsa buvo patikrinta.

Kiaulių augintojų prašoma laikytis veterinarijos reikalavimų šeriant gyvulius, tvartuose, pašarų ruošimo vietose reguliariai šalinti pašarų likučius bei naikinti graužikus.

Nuotrauka: www.sistem.lt
Autorius:Eglė MIČIULIENĖ

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=27471
Kategorija: Spauda rašo. |
Peržiūrų: 967 | Raktažodžiai: kiaulės, Pilviškiai, Balčiūnai
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Trečiadienis, 2018-11-21

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License