Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Spauda rašo.

Įrodyti savo tiesos pilviškietis negali dėl pasenusių šalies įstatymų

2013-07-20

Ilgus metus pilviškietis Algimantas Adomavičius dirbo dažytoju, todėl pagal šalyje galiojančius įstatymus už ypatingas darbo sąlygas jam turėjo būti mokama kompensacija. Porą metų žmogus ją gavo, tačiau pernai mokėjimas nutrauktas.


Sulaukė skambučio

A. Adomavičius dažytoju dirbo UAB „Kelio ženklai". Vėliau, pastebėjus jo pareigingumą bei atsakingą požiūrį į darbą, vyriškio pareigos buvo paaukštintos – jis tapo dažymo kameros operatoriumi. Šiek tiek pakilo atlyginimas, bet darbo pobūdis nepasikeitė – A. Adomavičius ir toliau dažė kelio ženklus. Tiesa, iš pradžių jis dažė vadinamąją blogąją kelio ženklų pusę, vėliau – gerąją. Gerosios pusės dažymas buvo sudėtingesnis, nes reikėjo naudoti keturių spalvų dažus.

Pagal seniau galiojusius įstatymus, asmenys, dirbę ypatingomis sąlygomis, būdavo anksčiau išleidžiami į pensiją. Tačiau 1995 m. įsigaliojo naujas Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas, kuris tam tikrą metų skaičių ypatingomis darbo sąlygomis dirbusiems darbuotojams suteikė teisę į kas mėnesį mokamą kompensaciją.

A. Adomavičius šią kompensaciją pradėjo gauti prieš trejus metus. Porą metų dirbdamas kitą darbą vyriškis kas mėnesį dar sulaukdavo papildomos 540 litų sumos. Ji turėjo būti mokama tol, kol pilviškietis taps pensinio amžiaus. Tačiau prieš metus viskas pasikeitė.

„Sulaukiau skambučio iš „Sodros". Man buvo pasakyta, kad kompensacija buvo pradėta mokėti mėnesiu per anksti, nes skiriant išmoką nebuvo atsižvelgta į tai, kad kažkuriuo metu buvau pasiėmęs dvi dienas nemokamų atostogų. Dėl to privalėjau grąžinti 540 litų", – sakė A. Adomavičius.

Nuvykęs į „Sodrą" vyriškis bandė aiškintis, kodėl už dvi dienas jis netenka viso mėnesio kompensacijos. Deja, aiškaus atsakymo niekas nepateikė. Praėjus keletui dienų pilviškietis sulaukė dar nemalonesnės žinios – 540 litų kompensacijos mokėjimas jam apskritai yra nutraukiamas motyvuojant tuo, kad dažytoju jis dirbo per trumpai, o dažymo kameros operatoriaus pareigos jau neįvardijamos kaip darbas ypatingomis darbo sąlygomis. Be to, A. Adomavičiui buvo pranešta, kad per dvejus metus išmokėtą daugiau nei 11 tūkst. litų sumą reikės grąžinti valstybei.


Negali įrodyti

Sulaukęs nemalonios žinios pilviškietis nusprendė visko nepalikti ramybėje. Jis iki dabar teisybės bando ieškoti teismuose. Blogiausia, kad vyriškiui niekaip nepavyksta įrodyti, kad jis visą laiką dirbo dažytoju, o į dažymo kameros operatoriaus pareigas buvo paskirtas už sąžiningą darbą ir tik dėl šiek tiek didesnio atlyginimo.

A. Adomavičius, siekdamas įrodyti savo tiesą, surinko kartu su juo dirbusių kolegų raštiškus liudijimus, kuriuose buvę bendradarbiai patvirtina, kad faktiškai pilviškietis dirbo dažytoju, o ne kameros operatoriumi. Tarp liudijimų yra ir buvusio jo viršininko Juozo Urmanavičiaus raštiškas tvirtinimas. Nors vyriškio darbo knygelėje nurodyta, kad jis buvo perkeltas dirbti dažymo kameros operatoriumi, tačiau to paties socialinio pažymėjimo skiltyje „Profesija (pareigų) pavadinimas" yra įrašas „dažytojas-šaltkalvis". Įvairiuose įsakymuose dėl atostogų suteikimo A. Adomavičiaus pareigos taip pat įvardijamos kaip dažytojo. Kad darbo metu buvo naudojami pavojingi emaliniai dažai, įrodo ir UAB „Kelio ženklai" išduota speciali pažyma.

Vis dėlto nei teismo, nei „Sodros" valdybos šie įrodymai neįtikino. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos pateiktame paaiškinime, kodėl buvo atimta kompensacija, parašyta, kad įrodyti faktą, jog asmuo tikrai dirbo ypatingomis darbo sąlygomis, galima tik remiantis buvusios TSRS Ministrų Tarybos 1956 m. įstatymu. Jame rašoma, kad sprendžiant dėl kompensacijos skyrimo darbo ypatingomis sąlygomis trukmė ir pobūdis įrodomi tik darbo knygelių įrašais, pažymėjimais apie darbo stažą, darbo pobūdį ypatingomis sąlygomis patikslinančiomis pažymomis, išduotomis remiantis darbdavių ar valstybės archyvų sistemos įstaigų turimais dokumentais.

„Blogiausia, kad kiti įrodymai netinka. Kur logika, kad iki šiol vadovaujamasi beveik 60 metų senumo įstatymu? Negi mūsų valstybėje niekas pasenusių įstatymų niekada neperžiūri?" – svarstė A. Adomavičius.

Vyriškis nerimavo, kad neįrodęs savo tiesos jis turės grąžinti daugiau nei 11 tūkst. litų. Jis tvirtino nežinantis, iš kur reikės gauti tokią sumą pinigų.


Atsakymas iš ministerijos nuramino

Išklausę A. Adomavičiaus pasakojimą, kreipėmės į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją prašydami paaiškinti, ar Lietuvos Respublikoje nėra kitų, naujesnių, įstatymų, kuriais vadovaujantis būtų galima įrodyti A. Adomavičaus tiesą. Taip pat pasiteiravome, ar 1956 m. įstatymas yra pats naujausias ir vienintelis, kuris šiuo metu galioja.

Iš ministerijos buvo gautas atsakymas, kad iš tiesų šiuo atveju darbas kenksmingomis sąlygomis vertinamas tik taip, kaip jis buvo apibrėžtas 1956 m. įstatyme.

Vis dėlto vienos geros žinios pavyko sulaukti. „Sodros" Komunikacijos ir tarptautinių ryšių skyriaus vyr. specialistas Martynas Žilionis apgailestavo dėl klaidos, įsivėlusios be A. Adomavičiaus kaltės.

„Kadangi gyventojui neturėjo būti mokama kompensacija, tačiau suklysta ne dėl jo kaltės, žmogus neprivalo permokos grąžinti. Taip numato galiojantys įstatymai. Ši permoka bus išieškota iš darbuotojų, kurie suklydo", – teigė M. Žilionis.

Sužinojęs, kad nereikės grąžinti daugiau nei 11 tūkst. litų, A. Adomavičius buvo labai patenkintas. Vyriškis tvirtino galėsiąs bent kiek ramiau miegoti naktimis. Vis dėlto jis teigė ir toliau kovosiantis už savo tiesą ir bandysiąs įrodyti, kad jam priklauso kompensacija už darbą ypatingomis sąlygomis.

Pilviškietis Algimantas Adomavičius teigė sieksiantis įrodyti, kad už darbą ypatingomis sąlygomis jam priklauso kompensacija.
Andriaus Grigelaičio nuotrauka.Autorius:Andrius GRYGELAITIS

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=28283
Kategorija: Spauda rašo. |
Peržiūrų: 1268 | Raktažodžiai: gyvenimas, Pilviškiai
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Pirmadienis, 2018-12-10

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License