Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Spauda rašo.

Žala gamtai suskaičiuota, ieškomi kaltininkai

2015-07-22

Suskaičiuota Šešupės upėje išsiliejus teršalams padaryta žala – ji siekia daugiau nei 91 tūkst. eurų.

Prie užtvankos – putų kalnas

Ekologinė nelaimė Šešupės upėje įvyko penktadienį, darbo dienos pabaigoje. Vilkaviškio rajono aplinkos apsaugos agentūros darbuotojams paskambino žmogus, kuris ties Antanavo gyvenviete pastebėjo plaukiančias negyvas žuvis. Upės vanduo buvo keistos balkšvos spalvos. Vėliau pasipylė lavina skambučių, jie netilo ir visą savaitgalį: apie nelaimę informavo žvejai, aplinkinių vietovių gyventojai. Žmonės skambino ir bendruoju pagalbos telefonu.

Upė buvo nusėta aukštyn pilvais plaukiančiomis kuojomis, ešeriais, ant dugno tįsojo negyvos nėgės.

Dar labiau už nugaišusias žuvis žmones išgąsdino prie Pilviškių hidroelektrinės užtvankos suputojusi Šešupė. Krentantis vanduo chemikalus pavertė kalnu putų.

Kadangi teršalai plaukė iš Kazlų Rūdos savivaldybės pusės, susisiekta su šios savivaldybės aplinkosaugininkais. Abiejų agentūrų pareigūnai nuvyko apžiūrėti įvykio vietos. Tarša užfiksuota ruože tarp Antanavo ir Pilviškių hidroelektrinių. Iškviesti Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento Valstybinės analitinės kontrolės skyriaus specialistai paėmė vandens mėginius ne tik Šešupės upėje, bet ir iš nuotekų išleistuvų, esančių tarp Pilviškių miestelio ir Antanavo kaimo. Mėginiai buvo imami visą savaitgalį ir pirmadienį.

Įtaria chemikalus gaminančią įmonę

Aplinkosaugininkams skambinę gyventojai nurodė ir įmonę, iš kurios galimai upė buvo užteršta. Žmonės Šešupės apnuodijimu kaltino buvusios spirito gamyklos teritorijoje veikiančią bendrovę, kuri gamina skalbimo priemones. Greta jos ir nustatyta upės taršos pradžia.

Preliminarūs vandens tyrimų rezultatai rodo, kad kai kurių cheminių elementų koncentracija vandenyje viršyta dešimtis kartų.

Tačiau įmonės savininkai tokią versiją kategoriškai neigia. Jie pateikia ir įvairias savo versijas, kurias aiškinasi ir aplinkosaugininkai, ir prokuratūra.

– Turimų versijų įvairovėje bandome rasti tiesą. Norime pasiremti laboratorijos analizių duomenimis, kurių visų dar neturime ir kol kas „braidžiojame“ tamsoje. Beje, į minėtą išleistuvą teršalai iš gamyklos normaliomis sąlygomis ir aplinkybėmis nepatenka – jie keliauja į valymo įrenginius. Tačiau galimybės teršalams patekti yra: gali būti sabotažas, avarija ar dar kažkokie kiti variantai. Visa tai ir bandoma išsiaiškinti, – sakė Kazlų Rūdos aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Algimantas Paplauskas.

Tiria prokuratūra

Pagal turimą metodiką Vilkaviškio aplinkos apsaugos agentūros specialistai antradienį suskaičiavo Šešupėje padarytą žalą. Ji siekia 91 tūkst. 250 eurų.

– Tai – tik gamtai padaryta žala. Apie baudą kol kas nekalbame, nes administracinė atsakomybė atsiranda tada, kai nustatomas kaltininkas, – sakė šios agentūros vedėjas Vitas Bakas.

Kadangi žala – didelė, Marijampolės rajono apylinkės prokuratūroje įvyko prokuratūros, policijos ir aplinkos apsaugos pareigūnų pasitarimas. Marijampolės rajono apylinkės prokuratūra dėl Šešupės taršos pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Dalis duomenų jau yra

Antradienį Aplinkos ministerija pateikė preliminarius vandens tyrimų rezultatus. Jie parodė, kad kelių elementų koncentracijos vandenyje viršytos dešimtis kartų.

Pirminiais duomenimis, fosforo koncentracija skirtingose upės vietose siekė 0,21–2,96 mg/l (didžiausia leistina šio elemento koncentracija paviršinio vandens telkinyje – 0,10 mg/l). Gerokai viršyta ir leistina amonio azoto koncentracija (0,5 mg/l) – ji siekė nuo 0,04 mg/l iki 7,3 mg/l. Anijoninių paviršiaus aktyvių medžiagų kiekis Šešupės vandenyje svyravo nuo 0,03 mg/l iki 83,76 mg/l, o paviršiniame vandenyje šių medžiagų iš viso neturėtų būti.

Teigiama, jog būtent šios medžiagos galėjo sukelti upės vandens putojimą.

Tai – dar ne visi duomenys, kai kuriems laboratoriniams vandens tyrimams atlikti reikia dešimties dienų.

Prie užtvankos Šešupė buvo virtusi putų kalnu. Kęstučio BRAZIO nuotrauka.

„Santaka“

Kategorija: Spauda rašo. |
Peržiūrų: 1856 | Raktažodžiai: Šešupė, Pilviškiai, katastrifa, ekologija
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Trečiadienis, 2018-11-21

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License