Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 3
Svečių: 1
Vartotojų: 2
cliffordcd2 , jaclynqh11

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Gyvenimo idėjos

Sulaukus 40-ties, galima imtis ženšenio

Valstietis.lt  2009-10-19

Ženšenis - reliktinis žolinis augalas, senųjų geologinių epochų palikuonis. Jis vertas dėmesio jau vien dėl gebėjimo išlikti dešimtis tūkstančius metų.

Norint savo darže užsiauginti legendinį Tolimųjų Rytų augalą, reikia daug kantrybės. Jauniems ir greitų rezultatų trokštantiems žmonėms ženšenio imtis neverta, mat rezultatų tenka laukti šešerius metus. Tačiau derlius – stebuklingųjų galių kupina šaknis – atperka visas pastangas.

Teiraukitės mugėse

Ženšenių augintojų gretos plečiasi. Žmogumi-šaknimi vadinamo augalo galima rasti ne vien pas pavienius augintojus mėgėjus, bet ir kai kuriuose vaistažolininkystės krypties ekologinės gamybos ūkiuose. Pasiryžus įsigyti sėklų ar daigelių, jų patartina teirautis sodmenų ar ekologinių produktų mugėse.

Beje, ženšenių yra kelių rūšių. Iš Altajaus ar Primorės krašto žmonės atsiveža baltojo ženšenio (Panax ginseng C.). Dar yra kininis (P. pseudoginseng), japoninis (P. japonicum). Šiaurės Amerikoje irgi auga dviejų atmainų ženšeniai: Panax quinquefolium ir Panax Trifolium.

Pasak dr. A.Dagilytės (KMU Farmacinės chemijos ir farmakognozijos katedra), šiuolaikinėje fitoterapijoje daugiausia naudojamas Azijoje augantis ženšenis, kurio terapinis poveikis - stipresnis. Ženšenis tonizuoja centrinę nervų sistemą (poveikio pobūdį lemia dozė), vidinės sekrecijos liaukų veiklą, yra antioksidantas ir saugo širdį bei kraujagysles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, skatina imuninę sistemą. Ženšenis ypač pravartus vyresniems žmonėms - fizinei bei psichinei būklei, atsparumui stiprinti. Jis atitolina senėjimą, padeda išvengti senatvinės silpnaprotystės, Alzheimerio ligos.

Augavietė

Ženšenio augavietės – kedrynų laidžios ir gana trąšios dirvos, kur didžiąją dienos dalį būna pavėsis, vyrauja tam tikra drėgmė (oras drėgnesnis už dirvą). Dirva neutralios ar silpnai rūgščios reakcijos (pH 5,6-6).

Imituojant natūralias augimo sąlygas, plantaciją galima įrengti po pavėsį teikiančiais skydais ar pomedžiuose. Idealu, kai vieta porą valandų iš ryto (iki 10-11 val.) ar ir antroje dienos pusėje (po 16-17 val.) apšviečiama saulės.

Tinka lengva miško žemė su perpuvusių lapų priemaiša (6 kg/1 kv. m) ar velėninės ir miško žemės mišinys (1:3). Į sunkesnę dirvą įmaišoma trečdalis smėlio. Ženšenis mėgsta saikingai trąšią dirvą. 1 kv. m plotui pakanka 10 kg žemapelkių durpių, iki 6 kg perpuvusio mėšlo.

Dirva įdirbama ne sekliau kaip 30 cm. Nepakenks drenažas iš upės akmenėlių (3-5 cm sluoksnis). Lysvė turi būti aukšta - 25-30 cm.

Augintojai prigalvoja įvairių racionalizacijų. Chabarovsko sodininkė mėgėja E. Terechova ženšenių mini plantaciją įrengė taip. Sausoje vietoje, ant kalvelės, po medžiais paruošė aikštelę: nuėmė velėną, sukasė dirvą. Sumeistravo medinę 50 cm aukščio (2x2 m) dėžę dvigubomis sienomis. Tarpsienį (20 cm) apšiltino pjuvenomis. Ant dėžės dugno pabėrė 30 cm skiedrų, puvėkų, lentų nuopjovų ir aviečių šakų sluoksnį, 20 cm žemių iš smėlingo miško (skiedroms pūvant bei žemėms nuslūgus, užberia naujos žemės). Augavietę užklojo tinklu, kuris išsklaido šviesą, sulaiko sniegą ir pan. Sodininkė turi dvi tokias ženšenių augavietes, kiekvienoje po 20-30 ženšenių.

Sėklų žadinimas

Su sėklomis galima elgtis dvejopai: pagal mokslines rekomendacijas arba paprastai, “liaudiškai”. Pirmuoju atveju daigeliai pasirodo ankstėliau.

Taigi sėklos stratifikuojamos. Jos sumaišomos su drėgnu smėliu (1:3 ar 1:4) ir suberiamos į medinę dėžutę. Prieš tai smėlį reikėtų perplauti, pakaitinti. Dėžutė pridengiama keliais marlės sluoksniais, jie kasdien sudrėkinami. Rekomenduojamas temperatūros režimas: 3 mėn. - šiltai (18-20 laipsn.), 1 mėn. – vėsiau (9-10 laipsn.), 2,5-3 mėn. – šaltai (1-3 laipsn.), o paskutinį mėnesį – vėl šilčiau (9-10 laipsn.). Pažadintos sėklos sėjamos. Palankiausias laikas – balandis – gegužė.

Sėjai tinkamos tik prasikalusios sėklos, su “snapeliu”. Kiekviena dedama taip, kad daigelis būtų nukreiptas į apačią ar šoną, bet ne į viršų. Prieš sodinimą sėklos 10-20 min. palaikomos silpname kalio permanganato tirpale, tada apdžiovinamos.

E. Terechova iš Chabarovsko daro taip. Sėklas sėja prieš žiemą (spalio pradžioje) tiesiog į augavietę. Jas įterpia 5 cm gyliu. Prasidėjus šalčiams, pasėlį uždengia polietileno plėvele. Pirmaisiais metais sėklos nesudygsta, tačiau augavietę vis tiek reikia laistyti, ravėti. Po metų prasikala daigelių “kilputės”, paskui išsiskleidžia pirmieji du lapeliai. Trečią lapelį ženšenis išleidžia tik trečiaisiais metais, taigi lapų skaičius rodo, kiek metų praėjo nuo sėjos. Vaistiniams preparatams paprastai kasami šešerių metų augalai.

Šiek tiek gydrybių

Ženšenių augintoja augyną laisto nedažnai, bet gausiai. Du kartus per sezoną į augavietę išlieja po 200 l vandens. Lietingą vasarą augalus saugo nuo drėgmės pertekliaus - uždengia polietileno plėvele. Profilaktiškai nuo puvinio žydėjimo pradžioje ir uogoms formuojantis į laistymo vandenį įlašina vitamino B12 (10 l vandens - kelis lašus).

Baltos mėsingos šaknys kasamos rugsėjo pabaigoje, uogoms bei sėkloms subrendus. Kasti reikia labai atsargiai, stengiantis nepažeisti smulkių šaknelių. Šaknys tuojau pat nuplaunamos (atidėjus vėlesniam laikui, nešvarumai gerte įsigeria), pavėsyje apdžiovinamos.

“Šaknis supjaustau griežinėliais, sudedu į puslitrinius tamsaus stiklo butelius ir užpilu degtine. 50 g šaknų imu 0,5 l degtinės. Po 21 dienos trauktinę nupilu, šaknį dar kartą užpilu degtine. Dabar laukiu jau 45 dienas. Paskui abi ištraukas sumaišau”, - naminio preparato receptą atskleidžia E. Terechova. Nuo rudens iki pavasario ji rytais išgeria tiek trauktinės lašų, kiek turi metų. Sodininkė primena, kad toks ženšenio preparatas tinka ne anksčiau nei sulaukus 40 metų.

commons.wikimedia.org nuotr.Autorius:Valstietis.lt

Šaltinis: http://www.valstietis.lt/Priedai/Sodyba/Sulaukus-40-ties-galima-imtis-zensenio
Kategorija: Gyvenimo idėjos |
Peržiūrų: 2150 | Raktažodžiai: Sodyba
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Penktadienis, 2017-04-28

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License