Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Naujienos

Pilviškių kultūros dienos. Alyvinių sutemų skaitiniai
Regina JASUKAITIENĖ

„Pralaužę pasenusią tvorą, / Alyvos išskrido iš sodo..." – apie pavasario stebuklą rašė Henrikas Radauskas. Ir kai šitaip jos skrenda per lakštingalomis čiulbantį orą, į Lietuvą ateina Poezijos šventės, prakalbindamos daugelio miestų ir miestelių žmones... Nusigiedrija sielos lyg pavasariniam lietui nulijus, nes poetinis žodis, anot poeto Rimvydo Stankevičiaus, kiekvieną pakelia į antrąjį kasdienybės būsto aukštą – iš jo toliau matyti, kitaip...

Jau ne pirmus metus klebono lankelė Pilviškiuose sukviečia dailės mylėtojus. Pavasariais ir rudeniop plenero dienas čia skelbia Garliavoje įsikūrusi Olego Karavajevo dailės studija. Pilviškiečiai jau priprato visą savaitgalį regėti šmirinėjančius žmones su molbertais ir ieškančius drobėje dar neįamžinto grožio. Šio renginio organizatorius – Pilviškių bažnyčios klebonas Algirdas Žukauskas – šiais metais šventę nutarė „išplėsti" poetiniais skaitymais ir muzikos vakaru.

Poezijos pavasariu „apsišaukti", pasak klebono, gal dar ir per drąsu, todėl renginį pavadino poetiniais skaitiniais – „Penktadienio pavakare".

Alyvų violetui dažant sutemas, į Klebono lankelę nedrąsiai rinkosi pilviškiečiai ir kiek drąsiau – jų svečiai iš Kauno, Marijampolės, Vilkaviškio, Garliavos. Priešpaskutinę minutę buvo nutarta, ginantis nuo uodų ir grasinant prapliupti lietui, skaitymus perkelti į senąją bažnytėlę, virtusią savotišku kultūros centru.

Trys viešnios pedagogės – pradedančios poetės iš Kauno ir Garliavos Raimonda Mikuckytė-Žvinienė, Aušrelė Krunglevičiūtė bei šių eilučių autorė Regina Jasukaitienė – skaitydamos labai skirtingą poeziją padrąsino miestelio gyventojus: poetinis mąstymas gali būti visoks, tuo jis ir įdomus, kad kiekvieno – labai skirtingas. Argi neįdomu per kito (ir kitokią) jauseną pamatyti pasaulį arba tuos pačius išgyvenimus išsakyti kitaip?..

Kur dingo mūsų sutemos? Kur ištirpo vasaros pavakarės prigludimas prie medžio? Pasėdėjimas ant prieangio laiptelių? Laikas, kai diena jungiasi su naktimi: spalvos blanksta, daiktų kontūrai švelnėja?.. To filosofiškai buvo klausiama poetinių skaitymų pradžioje. Anksčiau tas laikas buvo skiriamas pasikalbėjimui, rytdienos darbų aptarimui, pabuvimui kartu. Sutemas sugėrė televizorių ekranai, kompiuterių monitoriai, tylą sudraskė trankūs ritmai (kaip beišgirsi savo širdį?).

Prieblandų žmonės, praradę sutemas, karštligiškai geria vyną, spiritą, informaciją, apkalbas, vaistus ir dirba, dirba, dirba, pamiršdami papenėti sielą. O mums reikia – kas vakarą – susidėlioti save darbuose ir maldoje, pasikalbėti patylint, įsiklausyti į kitą, išgirsti save...

Šitai sugrąžinti gali poetinis žodis, padrąsintas tikėjimo: būsi išgirstas, būsi suprastas.

Dainuojamąja poezija eiles kartu su dukryte Agota margino Nemyra Gardauskienė, vis prisimindama, kaip pati sakė, jau seniai bedainuotas dainas. Pradrįsę pilviškiečiai irgi turėjo ką paskaityti. Mažų miestelių žavesys – nuoširdumas, tas nemokėjimas apsimesti įmantriu, reikšmingu, svarbiu žmogumi.

Danutė Tendzegolskienė, virpančiom rankom laikydama neseniai mirusio savo vyro Kosto knygą, paskaitė keletą jo eilėraščių ir nubraukė ašarą: šitose eilėse – jos brangaus žmogaus gyvenimas.

Ypač įstrigo Justino Gardausko eilės Lietuvai ir apie Lietuvą, apie laimę ir kelią į ją. Petro Petriko eilėraščiuose skambėjo skaudaus išsiskyrimo ilgesys. Ričardas Jurgelevičius, Marijampolės literatų klubo „Sietynas" narys, prisipažino noriai dalyvaujantis tokiose šventėse. Jo eilėraščiai – apie Lietuvą, knygnešių išsaugotą kalbą ir liūdnoką dabartį, aktualiausią tautiečių išsivaikščiojimo problemą.

Maloniai nustebino Jovita ir Algimantas Grakavinai, duetu skaitę poeziją iš savo išleistos knygos „Seto pėdos" (Setas – trečiasis Kaino ir Abelio brolis taikdarys).

Agnė Laužadytė, atvykusi net iš Vilniaus, prisiminė neseniai išėjusį į Amžinybę poetą Justiną Marcinkevičių ir padeklamavo jo eilėraštį, skirtą Maironiui.

Sutemų vakaras – Poezijos šventė – baigėsi agape. Visus šventės dalyvius klebonas vaišino ant laužo virtu medžiotojų plovu.

Jaukus pabuvimas kartu, kai įsiklausoma ir išgirstama. Tokių švenčių reikia ne tik mažų miestelių žmonėms, bet ir didmiesčiams, kuriuose neretai pompastiškos reglamentuotos šventės išvirsta į pasyvų stebėjimą arba pernelyg triukšmingą garo nuleidimą...

Ten nėra šventės sielai, nes ji tūno susigūžusi, regėdama, kaip kūnas – brolis Asilas (anot D. Kajoko) virsta atrajojančiu Jaučiu arba taip ir lieka neišsiskleidusia alyvos garbana, nesulaukusia prieblandos violeto...

Poetinių skaitinių „Penktadienio pavakare" iniciatorius – Pilviškių bažnyčios klebonas Algirdas Žukauskas.Autorius:Regina JASUKAITIENĖ

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=21142
Kategorija: Naujienos |
Peržiūrų: 1552 | Komentarų: 1 | Raktažodžiai: menas, Pilviškiai, poezija
Viso komentarų: 1
2011-06-15 Spam
1. Vidas
Puikus, prasmingas renginys!

Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Pirmadienis, 2018-12-10

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License