Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Istorija

Laukiame žinių apie savanorius
"Santaka"  2008 m. Kovo 1 d. Šeštadienis.

1918 metų pabaigoje laikina Lietuvos Vyriausybė pakvietė šalies piliečius stoti į besikuriančią Lietuvos kariuomenę ir apginti auštantį laisvės rytą. 

Iš Vilkaviškio krašto į šį kvietimą atsiliepė per 1200 vyrų. Tai buvo apskrityje gyvenę lietuviai, vokiečiai, žydai. Po kovų dalis jų negrįžo į gimtąsias vietas. Pavyzdžiui, vien tik iš Pilviškių ir Paežerių valsčių negrįžo 23 savanoriai. 
Iš apskrities į savanorių gretas įstojo vienuolika žydų tautybės piliečių. 1920 metų spalio 4 dieną ties Perloja žuvo 6-o pėstininkų pulko eilinis Nisanas Mackebuckis. Jis yra palaidotas Alytaus miesto žydų kapinėse. 1920 metų birželio 7 dieną ties Vištyčiu žuvo 5-o pėstininkų pulko eilinis Jokūbas Chaitas, jis palaidotas Vilkaviškio miesto žydų kapinėse. 

Pulkininkas leitenantas Mauša Dembovskis, grįžęs iš Pirmojo pasaulinio karo tarnybos Rusijos kariuomenėje, 1919 metais įstojo į Lietuvos kariuomenę ir iki 1923 metų tarnavo gydytoju. Po to grįžęs į gimtinę gydė Pilviškių ir Kudirkos Naumiesčio žmones. 1941 metais jis buvo nukankintas Baltrušių šilelyje netoli Pilviškių. 

Tai tik keli pavyzdžiai iš Vilkaviškio apskrities 1918–1923 metų savanorių vardyno, išleisto prieš dešimtmetį. Šiais metais, pažymint Lietuvos kariuomenės atkūrimo 90-ies metų jubiliejų, numatoma išleisti papildytą minėtą vardyną. Todėl dar kartą prašau visus savanorių gimines ir pažįstamus, žinančius apie savanorių gimtines ir palaidojimo vietas, pranešti Vilkaviškio krašto muziejui. 

Dar 1925 m. Lietuvos kariuomenės savanoris M.Dembovskis rašė: „Ir šiandien matydami savo garbingą kariuomenę gerai apmokytą, ginkluotą ir net kultūriškai aukštai pakilusią, mes galime didžiuotis..." 

Dalyvaukime savanorių atminimo paieškose, kad kuo mažiau liktų jų vardų, neįtrauktų į vardyną. Tai bus atmintis ir pagarba jiems, o mes krašto savanorių vardus išsaugosime kitoms kartoms.


Pulkininkas leitenantas gydytojas Mauša Dembovskis (1876–1941), nužudytas Baltrušių šilelyje. 
Nuotrauka iš Krašto muziejaus archyvųAutorius:Danutė ARDZIJAUSKAITĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/?sid=9180
Kategorija: Istorija |
Peržiūrų: 1500 | Komentarų: 2
Viso komentarų: 2
2013-01-23 Spam
2. Juozas (Juozas)
O kur nuotrauka????? Įdėkit vėl, jei galit. Tėtis dažnai pasakodavo apie Pilviškių žydus, o M. Dembovskį minėjo su didžiausia pagarba.
Jo sūnus jau taip pat buvo bebaigiąs medicinos mokslus Kaune, o žmona buvo stomatologė, dažnai važiuodavo arkliu kinkytu vežimu i K.Rūdą, kur turėjo kabinetą ir tam tikrom dienom gydė pacientus. Jei jau tokį žmogų niekas neišgelbėjo, tai baisi gėda Pilviškiams....

2013-01-03 Spam
1. vincas (vincas)
Buvo paskelbta, kad Alytaus apskr., Daugų vlsč. Pamušės kaime 1941 07 23 bolševikų buvo nužudytas DAILYDA Juozas, kilęs iš Vilkaviškio apskr. Pilviškių vlsč. Kučiškės km. Jo palaikai 1942 05 21 - 06 10 perkelti į Alytaus karių kapines, Skardžio g. (Lietuvos aidas 1993 m.)

Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Pirmadienis, 2018-12-10

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License