Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 15
Svečių: 13
Vartotojų: 2
elnoraiu3 , rubyjd1

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Istorija

Straipsnių kategorijoje: 81
Rodoma straipsnių: 71-80
Puslapiai: « 1 2 ... 6 7 8 9 »

Rūšiuoti pagal : Datą · Pavadinimą · Komentarus · Peržiūras
Istorija

"Šaltinis" 1907.01.08 09:01

Pilviškių (Marijampolės apskritis, Suvalkijos gubernija) apielinkėj buvo atsiradęs naujas teismas, susidedantis iš teisėjo, jo padėjėjo ir suolininko (lovininko).

Peržiūrų: 1427 | | Komentarai (0)

Istorija

"Santaka" 2005 m. Rugsėjo 27 d. Antradienis.

Vytautas GRINIUS

null

Lietuvoje yra vienintelis kaimas Piliūnų vardu. Jo pavadinimas kilęs nuo gretimo Rausvės ir Šešupės santakoje esančio piliakalnio. 1886 m. šiame, tuomet buvusiame Paežerių valsčiaus kaime, tėvų sodyboje, gimė Mauša Dembovskis. Vėliau žydams uždraudus turėti namus kaime ir mieste, šeima pardavė sodybą ir persikėlė į Pilviškius. 
Nors pašešupio priesmėlio žemėje ąžuolai nenoriai auga, bet Piliūnuose gimęs žydų berniukas su kaupu pateisino savo pavardę Dembovskis – ąžuolinis (lenkiškai demb – ąžuolas).

Peržiūrų: 2113 | | Komentarai (1)

Istorija

©Bernardinai.lt 2005-11-28

Zigmantas BRAZAUSKAS
„XXI amžius"

Pijus Brazauskas – kunigas, dailininkas, Markizo Džiuzepės Skiklunos tarptautinio universiteto garbės daktaras... Tai kelios šykščios enciklopedinės eilutės apie iškilų dvasininką, iš tiesų nepaprastą asmenybę.

Kunigas Pijus buvo kelių amerikiečių draugijų ir meninių sambūrių narys, ne kartą apdovanotas garbės raštais ir proginiais medaliais. 1987 metais „Marquis Giuseppe Scicluna International University Foundation", įvertindamas jo darbus bažnytinio meno srityje, suteikė jam garbės daktaro laipsnį. 1988 metais jo biografiniai duomenys įtraukiami į tarptautinį leidinį „Who is Who in Art".

Peržiūrų: 2671 | | Komentarai (1)

Istorija

©Bernardinai.lt 2006-10-23

Ričardas Čekutis, Dalius Žygelis

Kad problema buvo aktuali, rodo ir dabartinės Latvijos bei Estijos pavyzdžiai, kur pokario metais pasipriešinimas nebuvo įgavęs tokių didelių mastų kaip Lietuvoje, todėl ten iki šiol kolonistų problema išlieka viena aktualiausių. O Lietuvoje pokario partizanai buvo gavę vyriausiosios vadovybės įsakymą visokeriopai stabdyti lietuviško kaimo rusinimą, kolchozų kūrimą ir t.t.


Peržiūrų: 3884 | | Komentarai (0)

Istorija

©"Santaka" 2005 m. Gegužės 5 d. Ketvirtadienis.

Antanas ŽILINSKAS 
Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius

Marijampolėje vykusioje konferencijoje „Istorinis Sūduvos vardas etnografiniam kraštui", kurią surengė Suvalkijos (Sūduvos) regioninė etninė kultūros globos taryba, garsūs mokslininkai ir apskrities muziejininkai, kultūros darbuotojai diskutavo dėl Sūduvos vardo įteisinimo. Konferencijoje priimtas nutarimas kreiptis į Etninės kultūros globos tarybą ir respublikos Seimą su prašymu įteisinti istorinį Sūduvos vardą.

Peržiūrų: 2841 | | Komentarai (0)

Istorija

©"Santaka" 2004 m. Rugsėjo 21 d. Antradienis Nr.109 (2041).

Vytautas GRINIUS 
Prezidento K.Griniaus memorialinio muziejaus direktorius


Iki sovietinės okupacijos Marijampolės apskrities viršininkais buvo vienuolika asmenų. Jie dažnai keitėsi dėl perkėlimo į kitas apskritis ar aukštesnes pareigas.

Peržiūrų: 3288 | | Komentarai (0)

Istorija

©"Santaka" 2004 m. Rugsėjo 17 d. Ketvirtadienis Nr.107 (2039).

Vytautas GRINIUS

Kai kas gali paklausti, ar verta tiek dėmesio skirti ankstyvajai Užnemunės apskričių praeičiai. Ir aš taip maniau, kol rimčiau nepasinėriau į Užnemunės istorinius šaltinius. 

Esu įsitikinęs, kad daugeliui mažai žinomas buvęs kelių šimtmečių periodas – administracinio valdymo giluminės šaknys, pradžių pradžia. Drįstu tvirtinti, kad Užnemunei–Sūduvai šios istorinės šaknys yra pakankamai svarbios, nors ir svetimųjų įdiegtos, nes šiose žemėse gyveno mūsų gentainiai, jie patyrė visus kančių kelius: per marus, badmečius, baudžiavas, prancūzmetį, krakusmetį, lenkmetį, karus, revoliucijas, kelias okupacijas, kovodami už spaudos atgavimą, prieš rusinimą, lenkinimą... Nežiūrint visų patirtų išbandymų, mūsų Sūduva-Užnemunė tapo pirmaujančiu kultūros, ūkio kraštu.

Peržiūrų: 2025 | | Komentarai (0)

Istorija

©"Santaka" 2004 m. Rugsėjo 14 d. Antradienis Nr.106 (2038).

Vytautas GRINIUS

Rugsėjo 24 dieną bus minimos Marijampolės apskrities 85-osios įkūrimo metinės. Pradedame spausdinti istoriko, Lietuvos Prezidento K.Griniaus memorialinio muziejaus direktoriaus Vytauto GRINIAUS parengtą straipsnį. Tikimės, kad Jūsų, o gal senelių, giminių atmintyje ar albumuose, senų knygų lentynose taip pat yra išlikusi dalis Marijampolės apskrities istorijos. Ji gali būti vertinga istorikams, muziejininkams ir visiems mums, kurie yra neabejingi šio krašto praeičiai.


Peržiūrų: 3237 | | Komentarai (0)

Istorija

©"Santaka" 2004 m.  Vasario 17 d. Antradienis Nr.20 (1952).

Vytautas GRINIUS 
Lietuvos Prezidento K.Griniaus memorialinio muziejaus direktorius, Etninės kultūros globos tarybos narys

Kadangi sūduviai, kaip tvirtina istorikai, iki 1283 m. buvo išblaškyti, nepaliko apie save jokių rašytinių žinių, išskyrus gausius piliakalnius ir pilkapius, vandenvardžius ir vietovardžius bei svetimųjų dažnai neobjektyvius atsiliepimus kronikose, kituose šaltiniuose, todėl tenka kulti tuos „istorijos pelus" ir rankioti po grūdelį bendram mūsų gentainio gyvenimo paveikslui kurti.


Peržiūrų: 1741 | | Komentarai (0)

Istorija

©"Santaka" 2004 m.  Sausio 22 d. Ketvirtadienis Nr.9 (1941).

Vytautas GRINIUS 
Lietuvos Prezidento K.Griniaus memorialinio muziejaus direktorius 
Etninės globos tarybos narys


Archeologų surasti ir prakalbinti piliakalnių ir įkapių radiniai byloja, kad mūsų gentainiai Sūduvoje prieš porą tūkstantmečių ir vėliau gyveno labai gausiai ir buvo pasiekę pakankamai aukštą kultūros lygį. Deja, tuos radinius mes prakalbiname savais žodžiais, sava kalba. O kaip, kokia kalba tarp savęs bendravo patys sūduviai, kuriuos vieni vadino jotvingiais, kiti – prūsais? Paminėtinas ir istoriko K.Jablonskio tvirtinimas, remiantis tų genčių bendrybę: „Esamoji medžiaga neduoda nė vieno kalbos fakto, kuris rodytų jotvingius kalbėjus ne prūsų kalbos tarme..."

Peržiūrų: 2949 | | Komentarai (0)

Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Sekmadienis, 2022-01-23

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

imageCreative Commons License