Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 14
Svečių: 12
Vartotojų: 2
Arthurbraps , cathleenta4

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Prie žvakių žmonės gyvena ir elektrifikuotose sodybose
Oficialiais duomenimis, Vilkaviškio rajone yra tik viena neelektrifikuota sodyba. Į ją nuo 1941 metų iki šių dienų neatvesta elektros perdavimo linija. Bet gyvenančių rajone be elektros yra ne viena šeima. 

Vasarą nebaisu 
Runkelių lauke triūsusi Vladiškių kaimo (Pilviškių sen.) gyventoja Bronė Povilonienė pasakojo, kad be elektros liko gegužės mėnesį. „Vasarą, kai vėlai temsta ir anksti švinta – nieko baisaus, elektros gali ir nebūti. Bet dabar ruduo, ateis žiema. Kaip mes gyvensime?“ – dėstė savo bėdą B.Povilonienė. 
Labiausiai neteisinga jai atrodė tai, kad elektrą išjungė dėl 18 litų skolos. 
– Čia kažkas ne taip, – sakė į pokalbį įsiterpęs Pilviškių seniūnas Vytautas Judickas. 

Džiaugiasi, kad neveja 
Nuvykome į trobelę, kurioje įsikūrusi Bronė Povilonienė ir jos sugyventinis Juozas Krivaitis. Jiedu atsikraustę iš Šunskų. Ten prisiregistravę ir dabar. Anksčiau šioje sodyboje gyveno Juozo pusseserė Kastulė Stankevičienė. „Kai ji numirė, mums čia apsigyventi leido Kastulę lankiusi gydytoja, gyvenanti Marijampolėje“, – sakė B.Povilonienė. 
Bronė ir Juozas teigė nežinantys, kam dabar priklauso trobesiai, nors gyvena ne vieneri metai. „Mes tik džiaugiamės, kad niekas iš čia neveja“, – kalbėjo moteriškė. Ji sakė, kad už sunaudotą elektros energiją visą laiką mokėjo pagal atsis-kaitymo knygelę, išduotą K.Stankevičienei. 

Po trijų mėnesių 
Nesinorėjo tikėti, kad šie žmonės be elektros liko netikėtai. Išsamesnis pokalbis apie 18 litų skolą iš tiesų atskleidė ir kitokių detalių. Pasirodo, paskutinį kartą už elektrą buvo mokėta vasario mėnesį. B.Povilonienė pasakojo, kad po to gavo tris įspėjimus pasikeisti knygelę ir susimokėti skolą. „Vis neprisiruošiau atsiskaityti. Tai nebuvo pinigų, tai laiko, nes liginau Juozą, jis gulėjo ligoninėje Kaune“, – aiškino šeimininkė. 
Taip praslinko trys mėnesiai. Gegužę elektra buvo išjungta. „Tądien, kai atvažiavo elektrikai, namuose buvo tik Juozas, kuris tuo metu taip pat sirgo. Jis tylėjo. Aš būčiau maldavusi, kad neišjungtų, nes kiekgi jau čia mes įsiskolinę“, – kalbėjo moteriškė. 
Kai šią situaciją aptarinėjome su kitais kaimo gyventojais, viena iš kaimynių sakė raginusi Bronę nejuokauti ir už elektrą mokėti. Per mėnesį juk susidarydavo tik keli litai. 
Kai kurie kaimynai tik šypsojosi, leisdami suprasti, kad pinigų pristinga visiems, kurie gavę pensijas ar pašalpas, nevengia „pasilinksminti“. 

Elektra – prekė 
„Elektra – tokia pati prekė, kaip ir kitos, todėl veltui neduodama“, – sakė AB „Rytų skirstomieji tinklai“ Alytaus regiono Vilkaviškio klientų aptarnavimo skyriaus viršininkas Juozas Bunikis. Todėl ir šiuo atveju pirmiausia turi būti sumokėta skola, kuri iš tiesų nesiekia nė dvidešimties litų. 
Mūsų susitikimo metu (tai buvo spalio pradžioje) B.Povilonienė tikino, jog atsiskaitys, kai tik gaus pensiją. Moteris baiminosi tik vieno, kad netektų mokėti didelės baudos. 
Su Klientų aptarnavimo skyriaus viršininku J.Bunikiu kalbėjomės maždaug po trijų savaičių. Jis sakė, jog skola nesumokėta, ir niekas apskritai nesikreipė, kad elektra vėl būtų tiekiama. Dabar už jos prijungimą, aišku, reikėtų mokėti nustatytą mokestį – 51 litą. 

Net nesvajoja 
Netoliese esančioje kitoje šio Pilviškių seniūnijos pakraščio sodyboje trejus metus glaudžiasi Ona Matukaitienė. Ji taip pat atsikrausčiusi iš Šunskų. 
Ši pensininkė ir jos sugyventinis apie elektrą nė nesvajoja, nors tokie patogumai šiuose namuose kažkada tikriausiai buvo. Visai greta, pakele, nutiesta linija, ir sodyba neįtraukta į neelektrifikuotų sąrašą. 
„Vienintelė neelektrifikuota yra prie Uosijos miško“, – sakė AB „Rytų skirstomieji tinklai“ Alytaus regiono Vilkaviškio skyriaus viršininkas Gediminas Kubilius. 
O.Matukaitienė ir jos gyvenimo draugas nėra nei savininkai, nei nuomininkai. Jie tik „įleisti“ gyventi, kad sodyba, kurią retkarčiais aplanko jos šeimininkas, nestovėtų tuščia. Būdami tarsi „niekas“, gyventojai, kurie neturi nei nuosavybės, nei nuomos dokumentų, nei savininko įgaliojimų, net negali kreiptis įvesti elektrą. Be to, juk neturi ir lėšų. Ūkiškai nesiverčia, nelaiko nei karvės, nei kiaulės, nei ožkos. 
Ona Matukaitienė sakė, kad nemažą pensijos dalį išleidžia žvakėms, įprato gyventi be televizoriaus, tenkinasi radijo imtuvu, per kurį dažniausiai klausosi „Pūko“ programų. 

Lyg gūdžioje senovėje 
Pilviškių seniūnas V.Judickas sakė, kad ne tik kaimuose, bet ir Pilviškių miestelyje yra namų, kuriuose žmonės gyvena lyg gūdžioje senovėje – prie žvakių ar žibalinių lempų. Pagrindinė priežastis yra skolos, kurių elektros tiekėjai netoleruoja. 
Gražiškių seniūnė Ramutė Didvalienė kalbėjo, kad dėl to elektra išjungta vienai Skardupiuose gyvenančiai šeimai, kurioje yra ir vaikų. Pasak seniūnės, pagalba iš šalies (valdžios ar giminių parama) kartais yra beprasmiška, nes kitaip gyventi visų pirma turi norėti patys žmonės. 
Bartninkų seniūnas Petras Čirvinskas kalbėjo, jog pernai elektros neturėjo viena Sausininkų kaimo sodyba. Kai į ją įsikraustė kitas šeimininkas, seniūnija neliko nuošalyje ir bendromis pastangomis elektrą vėl prijungė. Balanos gadynės laikuose dėl skolų atsidūrusių gyventojų yra ir Klausučių bei kitose seniūnijose. Už skolas vien per spalį elektros tiekimas rajone nutrauktas 22 gyventojams.

null

Bronė Povilonienė ir Juozas Krivaitis be elektros liko dėl 18 litų skolos. 
Autorės nuotr.
Autorius:Birutė PAVLOVIENĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/?sid=2115
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 1160
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Ketvirtadienis, 2020-10-01

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

imageCreative Commons License