Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 10
Svečių: 8
Vartotojų: 2
gregorygj69 , cliffordcd2

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Dvyliktokė tęsia jaunųjų Pilviškių biochemikų tradicijas
Biochemikų mokykloje 
Jaunųjų mokslininkų konkursas vyko Lietuvos jaunųjų gamtininkų centre, kuriame pilviškietė Vaida Kriščiūnaitė lanko Neakivaizdinę jaunųjų biochemikų mokyklą. Į ją stoti merginą pernai paskatino biologijos ir chemijos mokytoja Daiva Paškauskienė. 
Jaunųjų biochemikų mokykla – dvimetė. Joje mokosi 11–12 klasių moksleiviai. Namuose arba savo mokyklose mokiniai atlieka individualias užduotis, laboratorinius bei mokslinius darbus, kurie vėliau analizuojami sesijų metu. 
Antrakursei Vaidai iki biochemikų mokyklos baigimo jau liko tik baigiamasis egzaminas. 
Šios mokyklos auklėtiniai yra aktyvūs Lietuvos nacionalinio jaunųjų mokslininkų konkurso dalyviai. Tačiau šiame konkurse dalyvauti gali visų Lietuvos mokyklų mokiniai. 

Sudarinėjo diagramas 
Mokytoja D.Paškauskienė padėjo Vaidai pasirinkti mokslinio darbo temą, yra jo vadovė. 
Visas mokslinis darbas, pasak Vaidos, truko apie metus. Svidrę reikėjo sėti du kartus, auginti po septynias savaites. Augalas buvo auginamas skirtinguose dirvožemiuose ir trąšose. 
Svidrę Vaida, padedama mokytojos, matavo, svėrė, pjaustė, šaknis plovė upėje. – Pats „juodžiausias“ darbas buvo viską aprašyti, išanalizuoti, padaryti apie trisdešimt lentelių ir diagramų. Visą darbą reikėjo sutalpinti į dvidešimt lapų – tai buvo sunkoka... – šypsojosi Vaida. 
Botanikos sekcijoje, kurioje varžėsi pilviškietė, šiemet dalyvavo trylika jaunuolių. Du darbai – vienas iš jų Vaidos – atrinkti į baigiamąjį konkurso etapą. 
Pilviškietė pasakojo, jog buvo baisu stovėti prieš ją vertinusius mokslų daktarus. Tačiau jos mokslininkai mažiausiai klausinėjo ir netgi pagyrė, nes darbas buvo pakankamai išsamiai parengtas, aiški metodika, analizė, išvados. 
Dabar mokslinį darbą Vaida su mokytoja vėl tobulins. 
– Reikės ne tik jį perrašyti, bet ir pagaminti penkiasdešimt anotacijų arba lankstinukų, reikės stendo, fotoalbumo, – skaičiavo Vaida. – O mūsų nuotraukų – daugiau kaip šimtas. 

Skrodė žiurkes 
Rašant mokslinį darbą Vaidai reikėjo perskaityti nemažai papildomos literatūros. 
– Apsiskaičiusio vaiko ir kalba kitokia. Vaida – išprususi, jos žinios labai stiprios. Ji dalyvavo ir projektuose tiriant Pilviškių miestelio šulinius, Šešupės baseino upių ir upelių monitoringe, – moksleivę gyrė mokytoja D.Paškauskienė. 
Vaida juokėsi, kad mokslinis tyrimas neatėmė viso jos laisvalaikio: liko laiko ne tik pabendrauti su draugais, bet ir gauti vairuotojo pažymėjimą. 
– Vaida, ar draugai nesako, kad esi per daug protinga, kalbi per aukštomis frazėmis? 
– Gal kartais, kai pradedame kalbėti apie biologiją. Bet jie kitose srityse pranašesni... 
– Tai su draugais kalbatės ir apie biologiją? 
– Taip!.. Jei tai – klasės draugai, kartais tenka pakonsultuoti prieš kontrolinį darbą. 
– Be paskaitų ir sesijų, kas dar vyksta jaunųjų biochemikų mokykloje? 
– Buvome Biochemijos institute, skrodėme žiurkes – apžiūrėjome vidaus organus... Matėme chromosomas, visą DNR grandinę. Matėme vėžines, kamienines ląsteles. Buvo įdomu. 

Sudomina žiniomis 
Dar tik septynerius metus mokytoja dirbanti Daiva Paškauskienė jau ne vieną mokinį paskatino dalyvauti Jaunųjų biologų mokykloje, padėjo jiems rašyti darbus Jaunųjų mokslininkų konkursui. Visi šie moksleiviai sakė, kad biologija susidomėjo tik vyresnėse klasėse – tada, kai šį dalyką pradėjo dėstyti D.Paškauskienė. 
Anot Vaidos, jų mokytoja – ne iš tų, kurios tik išdėsto pamoką ir išeina. Ji pasakoja labai įdomiai, suteikia daug informacijos, į klausimus visuomet stengiasi atsakyti išsamiai – tai sudomina vaikus.
Mokytojai, be pamokų, turi nemažai kito darbo – pildyti daug įvairių „popierių“, rašyti planus. O, tarkim, biologijos vadovėlio dvyliktokai net neturi – mokytoja pati ieško ir kaupia medžiagą pamokoms. Tačiau D.Paškauskienė sakė, jog laiko po pamokų su moksleiviais užsiimti laboratoriniais darbais visuomet atranda. 
– Man įdomu tokie dalykai. Per pamoką mokytojas įspraustas į rėmus, turi dirbti pagal planus, reikalavimus. O čia gali išreikšti save. Baigus universitetą Druskininkuose pati dirbau biochemijos laboratorijoje. Jei nori vaikai – man irgi įdomu. Jiems padėti laiko visada randi, – kalbėjo pedagogė. 
Pirmame Jaunųjų biochemikų mokyklos kurse vėl mokosi viena mokytojos D.Paškauskienės mokinė. Kitais metais turėsime dar vienos jaunosios mokslininkės iš Pilviškių darbą. Mokytoja išdavė, jog jis jau pradėtas ir susijęs su augalų genų mutacijomis.

null

Mokytojos Daivos Paškauskienės paruošti mokiniai jau trejus metus pagret vieninteliai iš viso rajono jaunųjų mokslininkų konkursui pateikė savo darbus. Vaidai Kriščiūnaitei pasisekė geriausiai: ji pakviesta kovoti dėl teisės atstovauti Lietuvai III konkurso etape. 
Romo ČĖPLOS nuotr.Autorius:Eglė MIČIULIENĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/?sid=2984
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 1513
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Šeštadienis, 2021-01-23

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

imageCreative Commons License