Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 10
Svečių: 7
Vartotojų: 3
elnoraiu3 , AaaAlorita , ritanp69

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Paežeriečiai pasišovė saugoti gamtą ir šviesti žmones
Įsivaizduokite, kaip vos mokytojos petį siekiantis dešimtmetis rimtu veidu sako: „Man patinka saugoti gamtą, nes bus smagu matyti švarų upelį!“ Būtent tokius žodžius neseniai išgirdome Paežerių pagrindinėje mokykloje. 

Vertingiausias darbas 
Metų pabaigoje Marijampolėje vyko Šešupės baseino moksleivių konferencija. Joje dalyvavo visos Marijampolės apskrities vaikai, tarp kurių – ir keturių Vilkaviškio rajono mokyklų mokiniai. 
Ypač šaunūs buvo Paežerių ketvirtokai. Renginio metu vaikai turėjo skaityti pranešimą, po to dar atsakyti į konferencijos dalyvių klausimus. 
Vieni mažiausių konferencijos dalyvių (be paežeriečių, buvo dar vieni ketvirtokai) laikėsi labai šauniai, drąsiai atsakinėjo į klausimus. Ir buvo nustebę, kad baigus pranešimą visi labai ilgai plojo... 
Paežerių pagrindinės mokyklos moksleiviai buvo apdovanoti už patį vertingiausią darbą. Vieninteliai iš visų dalyvių jie dar gavo nominaciją už sveikatingumo idėjų propagavimą. 
Į Paežerių pagrindinę mokyklą važiavome su šiokia tokia abejone. Ką ketvirtokai gali išmanyti apie monitoringą, vandens tyrimus, visuomenės informavimą?.. Gal mokslinis darbas – tik mokytojos nuopelnas? 
Bet mažieji paežeriečiai nustebino ne tik savo žinių turtingumu, išmanymu, bet ir entuziastingu noru matyti aplink save gražią aplinką. 

Tyrinėja šeštus metus 
– Dalyvaujame projekte „Šešupės baseino vandens kokybės savanoriškasis monitoringas“ (monitoringas – pokyčių stebėjimas tiriant aplinkos būklę – aut. past.). Jo pradžia buvo 2002 metais. Tuomet dirbo kiti vaikai, kai kurie iš jų jau baigė mokyklą, – pasakojo mus pasitikusi mokytoja Livija Šalaševičienė, vadovaujanti būreliui. 
Kiekvienais metais mokiniai su mokytoja tyrinėja Gulbino upelį. Atliekama bendra apžvalga, analizuojami bakteriologiniai ir cheminiai vandens tyrimo rezultatai. Juos mokyklai pateikia Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stotis bei Visuomenės sveikatos centras. 
Taip pat vaikai renka ir sistemina augalų pavyzdžius: taip atliekamas ir botaninis (augalijos) monitoringas. 
Paežeriečiai apie savo gamtosauginį darbą galėtų pasakoti ilgai. Jie ne tik kaupia tyrimų rezultatus, bet ir rengia rašinių apie gamtą konkursus, piešinių, netgi iš buitinių atliekų padarytų dirbinių parodas. Rašomi straipsniai į mokyklos laikraštį, leidžiami stendai. 
Mokykloje buvo surengta akcija „Būk stilingas su daugkartinio naudojimo krepšiu“ (juos gaminti padėjo dailės mokytoja Rasa Nemeikšienė). Vaikai krepšius išdalijo gyventojams, skatindami, kad šie atsisakytų vienkartinių polietileninių maišelių. 
Į projektą įtraukiamos net ir mamos. Joms, pavyzdžiui, teko daryti plakatą „Šiukšlės nepuošia upelio“. 

Įsipareigoja raštu 
Ypač aktyviai paežeriečiai užsiima visuomenės šviečiamąja veikla. Mokiniai išleidę ne vieną lankstinuką, kuriame žmones supažindina su vandens tarša, jo kokybės pokyčiais, aiškinama apie gamtai kenksmingas medžiagas. Lankstinukus vaikai išnešioja po kaimą, dalija parduotuvėje. Šis darbas vaikams ypač patinka. 
– Gyventojai prie mūsų pripratę, nes juos sistemingai lankome, – šypsojosi mokytoja. – Štai 2004 m. vaikai apvaikščiojo tris kaimus, kurie ribojasi su Gulbino upeliu, ir rinko gyventojų parašus po įsipareigojimu neteršti upelio. Dar esame pasirašę ekologinį mokyklos ir kaimo bendruomenės reglamentą, kuriame nustatėme, kaip saugosime gamtą, rūšiuosime atliekas ir pan. 
Švaria aplinka besirūpinantys vaikai ankstesniais metais netgi surengė eiseną per kaimą su gamtosauginiais plakatais ir skanduote. Jei tokios akcijos vyktų miestuose, tikrai gyventume daug švariau... 

Rado daug polietileno 
Dabartiniai ketvirtokai L.Šalaševičienės vadovaujamą būrelį „Gamtos draugai“ lanko pirmus metus. 
Konferencijoje pristatyto projekto „Polietilenas – gamtos niokotojas“ idėja jiems kilo atliekant monitoringą. Pradinukai matavo Gulbino upelio plotį, gylį, nustatinėjo srovės greitį, netgi spalvą. Nedidukams tyrėjams teko ir vienam kitą palaikyti, nes upelio pakrantės – pakankamai stačios. 
Bevaikščiodami Gulbino krantais vaikai aptiko vamzdį, iš kurio, kaip jie choru sakė, į upelį „iš tualeto, vonių teka visos srutos ir atliekos“. 
Dirbdami vaikai pastebėjo, jog pakrantėse – daug šiukšlių, ypač – polietileno gaminių. Ir nusprendė kovoti su šia problema. 
Pirmiausiai mažieji nužygiavo į parduotuvę. Ten aiškinosi, kokie yra gaminių įpakavimai, kaip jie paženklinti. 
– Daugiausiai radome tokių ženklų, kurie žymi, kad gaminys neperdirbamas. Jį reikia išmesti į šiukšlių dėžę, – dėstė Arnoldas. 
– Apklausinėjome pardavėją, kiek maždaug turi prekių, ar iškyla nemalonumų, kad žmonės šiukšlina prie parduotuvės. O prie šiukšlių konteinerių kaime kabinome lapus su užrašais „Neteršk aplinkos. Šiukšlių vieta konteineryje“, – pasakojo Lukas. 
Mokytoja džiaugėsi, jog iki šiol nė vienas toks lapas nuo konteinerio nenuplėštas. 

Planuose – ekologinis takas 

Smulkiai analizuoti, pavyzdžiui, cheminius vandens tyrimus ketvirtokai dar šiek tiek per maži. Bet jie jau puikiai išmano, kas yra taršos šaltiniai, kuo kenksmingi skalbimo milteliai ir kt. 
Vaikai tvirtino, kad aplinkosauginis darbas jiems nesunkus ir labai įdomus. 
Artimiausiuose ketvirtokų ir jų mokytojos planuose – padaryti ekologinį takelį. 
– Taką nuo upelio tęsime iki Vinco Kudirkos klėtelės. Tuo takeliu žmonės galės ramiai vaikščioti, ten nesimėtys šiukšlės... Bus medžių pasodinta, bus informacinės lentelės... – aiškino vaikai. 
Jų vadovė L.Šalaševičienė pridūrė, jog eidami ekologiniu takeliu kaimo gyventojai ir svečiai galės susipažinti su ežero gyvūnija, turtinga augmenija. 
Mokytoja tikisi, jog atsiras rėmėjų, kurie padės įgyvendinti tikrai šaunius mažųjų gamtos draugų siekius. 
Tuo tarpu mažieji gamtininkai džiaugiasi, jog pavasarį važiuos į Trakus. Nemokama ekskursija – tai apdovanojimas, kurį vaikai gavo konferencijoje už patį vertingiausią darbą.

null

Socialinės pedagogės Livijos Šalaševičienės vadovaujamą būrelį „Gamtos draugai“ lanko visi devyni nedidelės Paežerių pagrindinės mokyklos ketvirtokai.
Romo ČĖPLOS nuotr.
Autorius:Eglė MIČIULIENĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/?sid=8632
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 1653
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Pirmadienis, 2020-10-19

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

imageCreative Commons License