Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 4
Svečių: 3
Vartotojų: 1
melisahz4

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Įdomiausias Krašto muziejaus eksponatas

Antanas ŽILINSKAS 
Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius

Nacionalinė vertybė – dr. V.Kudirkos smuikas 

„Lietuva, tėvyne mūsų“, – ligonio ranka užrašęs šiuos tris paprastus žodžius, dr. V.Kudirka paėmė smuiką ir iš šalto kambario carinės Rusijos Vladislavovo mieste prie Šešupės pasklido po Lietuvą melodija, vienijusi ir būrusi lietuvį prie lietuvio siekti žodžio, žmogaus ir tautos laisvės. 19 a. pabaigoje sugrojęs Tautišką giesmę iš žydelio Marijampolėje pirktu smuiku, dr. V.Kudirka tapo tautos laisvės šaukliu ir simboliu. 

Kai 1899 m. rudenį būrelis bendraminčių palydėjo daktarą amžino poilsio į Meištų kalnelį, draugai varpininko, poeto ir muzikanto asmeninius daiktus išpardavė aukcione. Sakoma, kad violončelė nukeliavo kažkur į Aukštaitiją, o neišvaizdus smuikelis liko Suvalkijoje, studento Bliūdžiaus rankose. Baigęs studijas, Bliūdžius dirbo Pilviškiuose gydytoju, o 1941 m. kartu su kitais inteligentais atsidūrė Sibire. Dr. V.Kudirkos smuikas pateko į Vilkaviškio gydytojo Kauno globą, o pastarajam 1944 m. pasitraukus į Vakarus, instrumentas atiteko gydytojo tarnui Barkauskui. Šis smuiku nesidomėjo ir 1980 m. jį perleido Osvaldui Kapteiniui. 

Iš Sibiro grįžęs tremtinys mokytojas Stasys Ankevičius 1965 m. V.Kudirkos gimtinės klėtelėje Paežerių kaime įkūrė varpininko V.Kudirkos muziejų. Jis gaudyte gaudė žinias apie V.Kudirkos gyvenimą. Kartą iš giminaičių Markačių, gyvenusių Kudirkos Naumiestyje, S.Ankevičius išgirdo, jog Griškabūdyje gyvenantis O.Kapteinis įsigijęs dr. V.Kudirkos smuiką, mat, smuiko viduje atradęs įrašą pieštuku „Dr. V.Kudirka“. S.Ankevičiaus sūnus Algimantas, 1980 m. dalyvavęs „derybose“ dėl dr. V.Kudirkos smuiko, prisimena, kad su smuiko savininku O.Kapteiniu jos vyko pusę dienos: „Tėtė pasiūlė seną, iširusį, be stygų smuiką keisti į naują. O.Kapteinis suprato smuiko vertę ir ilgai nesileido įkalbamas. Tada tėtė metė paskutinį kozirį – girdi, smuiką muziejuje stebės daugybė žmonių ir pats Osvaldas galės atvažiuoti ir pamatyti.“ 

Mainams įvykus, O.Kapteinio žmona tarstelėjo: „Matai, žadėjai, kad niekam neatiduosi, bet atidavei.“ 

Slogiais sovietmečio metais kaimo klėtelėje Paežeriuose mokytojo S.Ankevičiaus rankose suvirpėjusios smuiko stygos primindavo gęstančiai tautiečių sąmonei, kad Lietuva gyva ir iš praeities stiprybę semia. 

2002 m. mokytojas S.Ankevičius paskutinį kartą laikydamas smuiką savo rankose tarstelėjo: „Saugokite daktaro Vinco Kudirkos smuikelį.“ Šis S.Ankevičiaus priesakas šventai vykdomas. Dr. V.Kudirkos smuikas, kurio stygomis pirmą kartą suskambėjo „Tautiškos giesmės“ melodija, eksponuojamas pačioje Sūduvos širdyje, Vilkaviškio krašto muziejuje, gražiausioje Paežerių dvaro rūmų menėje. Manau, tai yra pats garbingiausias tautos turtas.

S.Ankevičius su dr. V.Kudirkos smuiku.Autorius:Antanas ŽILINSKAS

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/?sid=10544
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 1095
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Ketvirtadienis, 2019-06-20

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License