Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 11
Svečių: 8
Vartotojų: 3
elnoraiu3 , AaaAlorita , krisld18

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Ką širdis pakuždėjo, tą pilviškietės ranka išvedžiojo sąsiuvinyje
Pilviškių kultūros namuose buvo surengtas miestelio gyventojos Elenos Andriušienės knygos „Mano gyvenimo saulėlydžiai“ pristatymas. 

Dar viena knyga 
Nestinga Pilviškiuose eilėraščius rašančių žmonių. Ne vienas išleidęs savo kūrybos knygas. Prieš keletą metų pasirodė bendras almanachas, kuriame skaitome ir E.Andriušienės eilėraščius. Prieš kurį laiką pluoštelį kūrybos ji sudėjo į atskirą knygelę, pavadintą „Gyvenimas – lyg smėlis“. Šiemet, padedama Vilniuje gyvenančios marčios Danguolės, išleido knygą „Mano gyvenimo saulėlydžiai“. 
Eilėraščius į popieriaus lapus E.Andriušienė surašė ranka. Daugelį puslapių papuošė savo piešinėliais. Marti pasirūpino, kad viskas taip ir būtų atšviesta. „Spausdinti knygas dabar įprasta. Bet tai, kas rašyta ranka, juk vertingiau“, – kalbėjo autorė. Ji sakė, kad išleista tik trisdešimt šios knygos egzempliorių, kurie jau išdalyti artimiesiems, draugams. 
Daugelis jų dalyvavo ir knygos pristatyme. Kultūros namų salė buvo pilna. Ir tai rodė, kad Pilviškiuose yra ne tik daug poeziją rašančių, bet ir jos klausytis mėgstančių žmonių. Buvo galima pasigrožėti ir E.Andriušienės rankdarbiais. Rudeniškai papuoštoje scenoje kartu su popietės vedėju, miestelio bendruomenės pirmininku Kęstučiu Braziu sėdėjusi knygos autorė, atrodė, visai nesijaudina: juk salėje gerai pažįstami žmonės – saviškiai, giminės, kaimynai, bičiuliai. Nieko tokio, kad jų akivaizdoje nuriedės ir ašara. 

Apie kelio pradžią 
Kur poezija, ten ir daina. Popietę pradėjo ansamblis „Jovaras“, po to dar ne kartą įterpęs muzikines savo dovanas. Po pirmosios dainos į sceną pakviestos moksleivės paskaitė keletą E.Andriušienės eilėraščių. Tada K.Brazys ėmė klausinėti autorę: kaip ateina įkvėpimas rašyti, kada ir kaip tai prasidėjo? 
– Gimiau prieš karą vaizdingame Parausių kaime. Gyvenimas buvo gražus, bet jį sujaukė karo baisybės. Pavėluotai pradėjau lankyti mokyklą. O eiliuoti pradėjau, kai pusbroliai išėjo į kariuomenę. Rašydama jiems laiškus, vis pridėdavau kokį nors savo ketureilį. Be to, kai mes mokėmės, buvo madinga (ko dabar nėra) surašyti į mažus lapelius Kūčių vakaro paslaptis. Rinkdavome tuos lapelius ir skaitydavome. Ko tik ten nebūdavo prirašyta! Taip viskas prasidėjo, o vėliau tęsėsi. Eiliavosi mintys kaupiant kolūkio runkelius ir dirbant kitus darbus. Rašiau liūdėdama ir būdama linksma, – pasakojo knygos „Mano gyvenimo saulėlydžiai“ autorė. 
Nesutriko ji paklausta, kodėl taip liūdnokai pavadino šį rinkinį. „Saulė leidžiasi kiekvieną dieną. Žmogaus gyvenimas irgi turi savo saulėlydį“, – be didelių filosofinių išvedžiojimų paaiškino 75-erių metų jubiliejų šią vasarą atšventusi moteris. 

Nesumeluoti jausmai 
Popietėje bendruomenės pirmininkas žodį suteikė ir kitiems miestelio poetams. Šiltai buvo sutikta lyrikė Stasė Stačiulauskienė, saviironiškasis Antanas Vasiliauskas, kandūs „politiniai“ Albinos Ridikevičienės eiliavimai. Dėmesio centre, aišku, buvo pristatoma knyga ir jos autorė. Paskaityti eilėraščių į sceną pakilo knygos leidėja marti Danguolė. Ypač įsijautęs į eilėraščiuose išsakytus išgyvenimus E.Andriušienės kūrybą skaitė pilviškietis Justinas Gardauskas. Pravirkdė moterį posmai, kuriuos ji paskyrusi anksti mirusiam vienam iš keturių su vyru Liudviku užaugintų sūnų. Kaimynė, buvusi „Pilviškių kronikos“ redaktorė Albina Ridikevičienė pasakojo, kad iš pradžių Elena rašė tik sau. Daug metų niekas nebuvo matęs jos mėlynojo sąsiuvinio, kuriam eiliuotas mintis moteris patikėdavo naktimis, nes dieną ant jos pečių gulė nepabaigiami kaimo darbai. Eilėraščiams pasirodžius „Pilviškių kronikoje“, autorė jau „nesislapstė“. Pilviškietis poetas Kostas Miliauskas sakė, kad jam teko redaguoti pirmąją E.Andriušienės knygelę. Jis kvietė „glaustis“ prie meno žmonių, prisiliesti prie jų kūrybos, pajusti, kad gyvenime reikia visko: meilės, šypsenos, juoko, vyturio dainos, tėviškės akmens tvirtumo. 
E.Andriušienės eilėraščių temos iš to gyvenimo, kuris lydi žmogų, einantį tėviškės laukais, gaudantį spalvotą jaunystės vėją, pinantį savo dienų vainiką, kuriame tarsi viename iš eilėraščių apdainuotame ąžuole „...vienoj šakoj raiba gegutė skaičiuoja metelius, kitoj – pilkoji balandėlė burkuoja vargelius“. Profesionalai kaimo žmogaus kūrybai, be abejo, visada turės pastabų, negailės pamokymų, kaip reikia ir kaip nereikia eiliuoti. Tik vargu ar nuginčys, jog apie ką berašytų E.Andriušienė, jos jausmai – nesumeluoti. Tai įtikino ir eilėraščiai „Rudenėlis“ bei „Jūra“, kuriuos perskaitė ansamblio „Jovaras“ vadovė Nemira Gardauskienė ir dainininkė Janina Kinkienė. Popietės dalyvius ypač sujaudino pačios autorės skaitytas eilėraštis „Mamos skara“. Beje, prieš pradėdama skaityti savo kūrybą Elena apsigobė iki šių dienų išsaugota languotąja mamos skara. 
Pilviškiečių kūrėjų knygų lentyną savo nauju leidiniu papildžiusią Eleną Andriušienę sveikino namiškiai, giminės, kaimynai, bendruomenės, seniūnijos atstovai. 


Elena Andriušienė 

GYVENIMO KNYGA 


Po saulėtu dangum 
Ir žvaigždžių tyluma, 
Prie pusnynų baltų, 
Beržynėlių žalių 
Gyvenimo knygą rašau. 
Pirmą lapą verčiu 
Su lopšinės daina, 
Smėlio kopa šilta, 
Basų kojų minta 
Gimto sodžiaus lauke. 
Baltų gulbių glėby 
Jaunystė nerami 
Skraido virš debesų, 
Virš žaliųjų miškų 
Gyvenimo knygos lape. 
Viso amžiaus prasmė 
Sudainuotoj dainoj, 
Kai suaugę vaikai, 
O anūkų pulkai 
Labai myli tave. 
Jau pražilę plaukai, 
Išvagoti veidai. 
Bet širdis dar jauna, 
Dar rašyti knyga nebaigta...

null

Apsigaubusią motulės skara Eleną Andriušienę popietės dalyviai vadino Pilviškių... Žemaite.
Autorės nuotr.
Autorius:Birutė PAVLOVIENĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/?sid=11485
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 1273
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Pirmadienis, 2020-10-19

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

imageCreative Commons License