Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 5
Svečių: 1
Vartotojų: 4
berthats1 , wilmaui16 , shannonfr16 , julianat11

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Pilviškiuose šulinių vanduo nekoks, tačiau jo tyrėjai – patys geriausi
Praėjusią savaitę Marijampolėje vyko konferencija, kurioje pristatyti apskrities šachtinių šulinių vandens tyrimų rezultatai. 
Iš visų dešimties dalyvavusių apskrities mokyklų geriausiai pasirodė Pilviškių „Santakos“ gimnazijos auklėtiniai. Gerai įvertintas ir Gižų Kazimiero Baršausko pagrindinės mokyklos tyrėjų atliktas darbas. 

Tiria dešimtus metus 
Sveikatinimo programą „Marijampolės apskrities šachtinių šulinių vandens kokybės savanoriškasis monitoringas“ finansavo Marijampolės bei Vilkaviškio rajono savivaldybės. 
Šios programos tikslas – ne tik tirti vandens kokybę bei jos pokyčius, bet ir skleisti ekologijos žinias, kelti vandens taršos problemas, skatinti jomis domėtis visuomenę, o savivaldybes – priimti sprendimus, užtikrinančius sveiką žmonių gyvenimą. 
Konferenciją organizavusios Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stoties (GTEŠS) direktorius dr. Arūnas Balsevičius renginio dalyviams priminė, jog ši programa vykdoma jau nuo 1999 m., tad stoties darbuotojai turi sukaupę dešimties metų šulinių vandens kokybės rezultatus ir gali juos įvertinti bei palyginti. 
Apie vandens kokybę informuoti šulinių savininkai, bendruomenės, ataskaitos pateiktos savivaldybėms. 

Užteršti nitratais 
A.Balsevičius susirinkusiai auditorijai pateikė GTEŠS darbuotojos Vilmos Tumosienės apibendrintus šulinių vandens kokybės tyrimų rezultatus. 
Iš viso monitoringas vyko 28 Marijampolės apskrities gyvenvietėse, buvo paimti mėginiai iš 1332 šachtinių šulinių. 
Vilkaviškio rajono savivaldybėje monitoringas vykdytas devyniose gyvenvietėse, ištirta 390 šulinių vandens kokybė. 
Apibendrinus tyrimų duomenis paaiškėjo, jog daugumoje iš tirtų apskrities gyvenviečių šulinių vandens kokybė per dešimtmetį pagerėjo. 
Iš visų tirtų vietų labiausiai nitratais užteršti šachtiniai šuliniai yra Marijampolėje. Tačiau, lyginant su situacija, kuri buvo prieš dešimt metų, vandens kokybė labai pagerėjusi. 
1999 metais iš visų Marijampolėje tirtų šulinių nitratais buvo užkrėsta didžioji dauguma, t. y. 88 proc., o šiemet tokių šulinių – 54 proc. 
Labiausiai šulinių vandens būklė pablogėjusi Pilviškiuose. Tiesa, duomenis iš mūsų rajono turime tik nuo 2005 metų, nes mokyklos monitoringo programoje pradėjo dalyvauti tik prieš trejus metus. Taigi 2005 m. Pilviškiuose nitratais buvo užteršta 18,2 proc. šulinių, o šiemet – jau 40,8 proc. 
Gižuose situacija pagerėjusi. 2005 m. nitratais buvo užteršti 33,3 proc. tirtų šulinių, o 2008 metais – 23,5 proc. Sūdavoje, kurioje taip pat tirtas vanduo, tiek 2005, tiek 2008 metais išliko užteršta 10 proc. šachtinių šulinių. 

Tyrė ir kitus rodiklius 
Šiais metais, be nitratų, tirti ir kiti vandens kokybės rodikliai: nitritai, amonio jonai, rūgštingumas, vandens kietumas, tinkamumas naudoti kūdikių maistui. 
Paaiškėjo, kad nitritais ir amoniu mūsų apskrities šuliniai beveik neužteršti, išskyrus Pilviškius (4,9 proc.). 
Beveik visų tirtų šachtinių šulinių vanduo yra kietas arba labai kietas. 
Daugiausiai šulinių (68 proc.), kurių vanduo netinkamas vartoti kūdikių maistui, yra Marijampolėje. Pilviškiuose tokių šulinių yra beveik pusė (46,5 proc.), Gižuose – apie trečdalis (29,4 proc.). Sūdaviškiams šiuo požiūriu pasisekė labiausiai: tik 1 proc. šulinių vandens pripažintas netinkamas vartoti kūdikiams. 

Prie šulinio – mėšlas 
Šių metų šulinių vandens tyrimus pristatė dešimties apskrities mokyklų moksleiviai. Iš Vilkaviškio rajono dalyvavo Pilviškių „Santakos“ gimnazijos mokiniai (vad. Daiva Paškauskienė) bei Gižų Kazimiero Baršausko pagrindinės mokyklos jaunieji tyrėjai (vad. Rimanta Jurgelėnaitė). 
Pranešimus skaitę mokiniai nurodė, kokios būklės šulinius rado apsilankę sodybose, aiškino, nuo ko priklauso vandens kokybė ir kaip elgtis, kad ji būtų kuo geresnė. 
Vaikai lygino rezultatus su ankstesnių metų duomenimis, skleidė ekologines žinias miesteliuose, mokykloje. Mokiniai pasakojo, jog ne visi gyventojai juos sutiko geranoriškai, tačiau dauguma žmonių vis dėlto džiaugėsi galėdami sužinoti, kokį vandenį jie naudoja maistui. 
„Vienais atvejais dėl šulinių taršos kalti patys savininkai, džiovinantys pieno bidonus prie šulinių, vėsinantys juose pieną, šulinius išsikasę prie namo ar ūkinio pastato, kur laikomi gyvuliai, kraunamos mėšlo krūvos, dirva laistoma srutomis, netinkamai įrengti lauko tualetai. Kitais atvejais teršalai atiteka iš kaimynų sklypų, kur laikoma daug gyvulių“, – savo pranešime dėstė Pilviškių gimnazijos tyrėjai, savo projektą pristatę ir mūsų laikraštyje. 

Geriausi – pilviškiečiai 
Pranešimus pristatę mokiniai savo atliktus darbus turėjo apsiginti – atsakyti į salėje sėdėjusių kolegų ir komisijos narių pateiktus klausimus. 
Įdomų ir gerai atliktą darbą pristatė Gižų K.Baršausko pagrindinės mokyklos aštuntokas Julius Jurgelėnas. Vaikinukas vienas atsistojo prieš auditoriją ir ne tik aiškiai išdėstė pranešimo teiginius, bet ir drąsiai juos apgynė. Gižiečių projektas įvertintas trečiąja vieta. 
O pačiu vertingiausiu pranešimu komisija be jokių diskusijų pripažino Pilviškių „Santakos“ gimnazijos auklėtinių darbą. Gimnazistai dovanų gavo praktinį šviečiamojo pobūdžio renginį – jiems bus surengtas mokomasis seminaras praktikumas „Švarus vanduo“. Vaikai važinės po įvairias institucijas, kurių veikla susijusi su vandeniu, atliks įvairius tyrimus ir užsiims kitokia veikla. Kaip sakė GTEŠS direktorius A.Balsevičius, praktikoje įgytos žinios jauniesiems tyrėjams bus tikrai naudingos.

null

Pačių pirmųjų pranešimą skaičiusių Pilviškių gimnazisčių darbas buvo įvertintas puikiai.
Romo ČĖPLOS nuotr.Autorius:Eglė MIČIULIENĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/?sid=11917
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 1318
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Antradienis, 2020-01-28

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License