Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 13
Svečių: 10
Vartotojų: 3
dorthyhp1 , jessievf2 , AaaAlorita

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Lietuvos tūkstantmečiui išlankstė tūkstantį baltų lelijų
Pilviškiuose netrukus ketinama užregistruoti rekordą. Objektas, dėl kurio ruošiamasi kreiptis į Lietuvos rekordų registravimo agentūrą „Factum“, – šio miestelio „Santakos“ gimnazijos sieną neseniai papuošusi didžiulė instaliacija iš tūkstančio baltų popierinių lelijų. 

Neužteko pamokos 
Projekto „Lietuvos tūkstantmečiui – tūkstantis lelijų“ vadovė dailės mokytoja Vaidutė Diržiuvienė sakė, jog Lietuvoje tiek lelijų greičiausiai dar niekas nėra išlankstęs. 
O pati projekto idėja kilo visai netikėtai. Trečios gimnazijos klasės mokinys Marius Raguckas prasitarė V. Diržiuvienei apie savo polinkį į origamį – popierinių figūrų lankstymą. 
Išgirdusi apie Mariaus hobį dailės mokytoja V. Diržiuvienė atsinešė į gimnaziją origamio knygą. 
Pradėjus lankstyti figūras vienos pamokos metu ir kilo mintis Lietuvos tūkstantmečio proga padaryti tūkstantį lelijų. 
– Iš pradžių mums tos lelijos niekaip nepavyko išlankstyti – vienoje vietoje „užstrigome“ ir per pamoką pritrūko laiko. Grįžusi namo vėl ėmiausi gėlės: pagalvojau, kad vis tiek ją išlankstysiu. Žinoma, lanksčiau tol, kol radau klaidą, ką padarėme negerai. Ryte, kai atėjau į mokyklą, prie manęs pribėgo Marius. Jis su džiaugsmu pasakė, kad jam namuose taip pat pavyko išlankstyti leliją, – juokėsi mokytoja. 

Visa bendruomenė 
Kadangi popierinę leliją išlankstyti gana sudėtinga, mokytoja planavo, kad tūkstantį lelijų visi projekto dalyviai turėtų baigti lankstyti iki liepos 6-osios – Valstybės ir Mindaugo karūnavimo dienos. 
Tačiau viskas ėjosi daug sparčiau, ir darbas užtruko mažiau nei mėnesį. Rezultatas taip greitai pasiektas dėl to, kad, kaip teigė V. Diržiuvienė, prie šio projekto prisidėjo visa gimnazijos bendruomenė – ir darbu, ir medžiaga, ir širdimi. 
Lelijas gimnazistai lankstė ne per pamokas, o laisvomis minutėmis. 
Popierinių gėlių buvo prigaminta įvairaus dydžio – ir didesnių, ir visai miniatiūrinių, pastarąsias vaikai pagamino iš likusių nuo lankstinių popieriaus atraižėlių. 
– Ypač daug prie šio darbo, be Mariaus, prisidėjo Joana Kučinskaitė, Tadas Lenčiauskas, Judita Lemešova, Greta Kalinauskaitė, Evelina Povilaitytė, Justė Valiūnaitė, Alma Zimnickaitė, Indrė Jablonskytė, Rūta Aleknavičiūtė, Aistė Dubickaitė ir dar visas būrys vaikų, – aktyviu jaunimu džiaugėsi V. Diržiuvienė. 

Ir lietuviškas simbolis 
Mokytojai buvo smagu, jog Marius į šį darbą įtraukė visą šeimą. Vien tik Marius su mama išlankstė per 300 lelijų. 
Dar panašiai tiek baltų gėlių padarė gimnazijos šokėjai. 
– Tikiuosi, kad Pilviškių šokėjai tikrai pateks į Dainų šventę. Tuomet šią instaliaciją mes išformuosime ir iš visų lelijų padarysime simbolinius gyvybės medžius, kad vaikai galėtų juos vežtis į šventę, – kalbėjo V. Diržiuvienė. 
Baigus darbą, ant ilgos tinklelio juostos lelijas klijavo ir gimnazistai, ir pedagogai, keletą priklijavo ir į mokyklą užsukęs Pilviškių seniūnas V. Judickas. 
Kūrinys, kuris dabar kabo gimnazijos fojė, pasak dailės mokytojos, simbolizuoja banguotą gyvenimo juostą, istoriją nuo 1009 metų, kai pirmą kartą Lietuvos vardas buvo paminėtas raštuose. 
– Nors pats origamis – japonų menas, bet lietuvių tautosakoje, liaudies mene lelijos motyvų rastume tikrai daug. Beje, Vilkaviškio herbe taip pat yra lelija. O baltą spalvą pasirinkome todėl, kad ji simbolizuoja jaunystę ir energiją, dvasios tyrumą, – aiškino V. Diržiuvienė. 


Apie origamį 

Žodis „origamis“ susideda iš dviejų dalių: „ori“ – lankstyti, „kami“ – popierius. Tai – japoniškas popieriaus lankstymo menas. Origamiais taip pat vadinami ir patys lankstiniai. 
„Tikras origamis“ (true origami) yra lankstomas iš vieno popieriaus lapo, jį lankstant nenaudojamos žirklės bei klijai. Popieriaus lankstymas, kai naudojamos ir žirklės, vadinamas „kirigami“. Taip pat egzistuoja ir lankstymo būdas, kada lankstinys yra sudedamas iš kelių atskirai išlankstytų dalių. Toks lankstymo būdas vadinamas „sudėtiniu origamiu“ (modular origami). 
Labiausiai žinomas pasaulyje origamis – „gervė“. Dažnam žmogui žodis „origami“ asocijuojasi būtent su gerve. Legenda sako, kad jei žmogus išlanksto 1000 gervių, tada išsipildo jo noras.

null
Tūkstantį baltų lelijų išlankstę pilviškiečiai ketina šį rekordą užregistruoti Lietuvos rekordų registravimo agentūroje „Factum“. 
Romo ČĖPLOS nuotr.Autorius:Eglė MIČIULIENĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/?sid=12794
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 2586
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Pirmadienis, 2020-10-19

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

imageCreative Commons License