Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 6
Svečių: 2
Vartotojų: 4
bobnc11 , jaclynqh11 , kerryja60 , berthats1

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Suvalkiečių velykiniai papročiai
Vyrauja nuomonė, jog Suvalkijos regione kalendorinių švenčių tradicija apnykusi. Ne išimtis ir šv. Velykų papročiai. Vis dėlto artėjant gražiausiai pavasario šventei norėtųsi pakalbėti apie tas tradicijas, kurios Suvalkijoje dar buvo išsaugotos ir užfiksuotos etnografinių ekspedicijų po Vilkaviškio kraštą metu. Jos galėtų puikiai atgimti šiandieninėje bendruomenėje. Juk švenčiant Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį kiekvienas turėtume pasistengti išsaugoti tai, kas mus daro unikalius vien tam, jog vėl praėjus tūkstančiui metų visi žinotų, kad mes dar esame ir būsime lietuviai. 
Viena iš dar visai neseniai gyvavusių ryškių ir itin svarbių Suvalkijos regionui būdingų tradicijų – krikšto tėvų „atsiskaitymas“ su krikštavaikiais. Apie Vilkaviškį buvo nusistovėjusi taisyklė, jog krikšto tėvai šv. Velykų dieną apdovanoja savo krikšto vaikus. Dažnai ta dovana būdavo tiesiog gražiai išmargintas kiaušinis, velykinio pyrago gabalėlis. Vaikai iki 8 metų margučių pas savo krikšto tėvus užbėgdavo patys. Vyresnieji dažnai drovėdavosi, todėl krikštatėviai užsukdavo į jų namus. Krikšto tėvų dovanotas margutis buvo branginamas ir saugomas iki pat kitų šv. Velykų. 
Lygiai taip pat buvo vertinami ir saugomi Velykės dovanoti margučiai. Velykė – senutė, kuri Velykų naktį gerus vaikus apdovanoja dažytais kiaušiniais, iš tešlos keptais kiškučiais, arkliukais. Velykų bobutė vaikų buvo laukiama lygiai taip pat, kaip dabar laukiamas Kalėdų Senelis. Visi stengdavosi atsikelti kuo anksčiau, kad ją pamatytų, bet rasdavo tik bobutės paliktas dovanas. Margučius ji palikdavo ant vaiko pagalvės, specialiai tam susuktame ir žalumynais papuoštame lizdelyje, moliniame dubenėlyje, lauke ant palangės. Jei vaikas būdavo nepaklusnus, bobutė į jo lizdelį įdėdavo akmenuką arba juodą kiaušinį. 
Dar viena graži tradicija, kuri Vilkaviškio krašte buvo užfiksuota kaip itin ryški, – margučių muštynės. Antrą šv. Velykų dieną margučių mušti susirinkdavo tiek vaikai ir jaunimas, tiek ir suaugę kaimo vyrai. Muštynes laimėdavo tas, kurio margutis būdavo kiečiausias. Pirmąją Velykų dieną margučiai buvo laikomi šventais, juos mušdavo tik šeimos nariai, susėdę prie šventinio stalo. Na, o antroji Velykų diena buvo skirta pramogoms, kiaušinių jau niekas negailėdavo ir įvairių varžybų metu stengdavosi jų prisirinkti kuo daugiau. 
Šv. Velykos jau visai čia pat. Pasistenkime, kad jos šiemet būtų prasmingos, atgaivinančios senąsias mūsų krašto tradicijas, o gal sukuriančios naujas, kurios kasmet suburs ir suartins visą šeimą. Tegul Velykė aplanko mažuosius, apdovanodama juos gražiausiais margučiais, krikšto tėvai nepamiršta savo krikštavaikių, kaimynas sudaužia margutį su kaimynu. 
Visi, norintys bent šiek tiek prisiliesti prie senųjų mūsų krašto šv. Velykų tradicijų, šiandien, 17 val., laukiami Jono Basanavičiaus sodyboje-muziejuje rengiamame edukaciniame vakare „Velykų belaukiant“.

null

Margučiai visuomet daug džiaugsmo teikia vaikams.Autorius:Agnė MILIAUSKAITĖ

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=13515
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 4612
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Ketvirtadienis, 2020-02-27

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License