Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 6
Svečių: 2
Vartotojų: 4
jasminejj60 , mitzics69 , jessievf2 , wildabs2

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Niekas nepasikeitė.

Karštymečiu kiaulių kaimynystė tapo nepakeliama

Autorius: Dalia Bycienė, data: 2005 07 25 „Respublika”, p. 5

 

Keliolika Pilviškių seniūnijos (Vilkaviškio r.) kaimų jau kelinti metai dūsta nuo Lietuvos ir Rusijos įmonės UAB "Sistem" auginamų kiaulių srutų dvoko.


Smarvė ypač nepakenčiama tapo įsivyravus karštiems orams. Pilviškių, Gulbiniškių, Obšrūtų, Alksnėnų ir kitų kaimų gyventojai dejavo nebeturį jėgų kęsti smarvės, sklindančios nuo atvirų srutų baseinų, bet atvirai protestuoti prieš kauniečių valdomą kiaulių auginimo įmonę bijantys.

Žmones valdo baimė

Pilviškių miestelio gyventojai meldžia, kad vėjas pūstų ne iš vakarų. Mat toje pusėje už 5 km stovi viena didžiausių Marijampolės apskrityje kiaulių auginimo įmonių, iki šiol dar visų vadinama Balčiūnais. Tačiau vėjai, lyg tyčia, šiemet vyrauja vakariniai. Gyventojai skundėsi pastebėję, kad smarvė ypač sustiprėjanti naktį.

"Bijome palikti nakčiai pravirą langelį, kad kvapas nepatektų į kambarį. Jis būna toks stiprus, kad net priverčia pašokti iš miego. Gal jie naktį tas srutas į rezervuarus pumpuoja", - guodėsi vienas pilviškietis. Iš pradžių prižadėjęs kalbėti atvirai ir dar daugiau žmonių pasikviesti, vyras paprašė jo pavardės neminėti, kad "Kauno berniukai" neimtų keršyti. Esą tie, kurie šiaušėsi, garsiausiai kalbėjo per bendruomenės susirinkimą, jau nukentėjo: pas vienus smulkius verslininkus buvo atsiųsti tikrintojai, kitiems bitės išmirusios. Kai vėjas nuo Pilviškių nusigręžia, smarvė užgula Alksnėnus. "Kažkas ten pas juos yra. Ar jie naktį kur nors tas srutas išpumpuoja, ar ką daro, bet kartais dvokas iš kojų verčia. Jeigu kas ir sako, kad kvapas yra tik psichologinis, sveikatai nekenkiantis rodiklis, baimė kyla dėl kitko. Juk greta Alksnėnų yra šventas šaltinėlis, iš kurio vandens pasisemti atvažiuoja žmonės iš visos Lietuvos. Gal stebuklais tikintys žmonės ir nieko nepastebi, bet vietiniai kalba, kad gyvuliai galvas nuo šio vandens suka", - "Respublikai" sakė Alksnėnų kaimo bendruomenės pirmininkas Kazimieras Venckus.

Viena netoli kiaulidžių gyvenanti ūkininkė tvirtino, kad jų šeimai pasireiškė net ligos simptomai. Moteriškė pradėjusi justi dusulį, dažnai kosinti. "Mes tikrai netylėtume, jei nebūtume su tuo kompleksu susieti. Kam gi parduotume grūdus? Čia labai patogu, nereikia toli vežti", - aiškino ūkininkė. Moteris prisipažino, kad yra pasirašiusi su kompleksu sutartį, kad leis laistyti srutas savo žemėje. Sutartis sutartimi, tačiau tokios trąšos ji nenorinti. Gyvuliai žolės ėsti nenori. "Juk tie paršeliai penimi ne tik pašaru, gauna ir vaistų, kurie nežinia kaip sveikatai gali atsiliepti, kas gi tokios trąšos norės", - svarstė pavardės skelbti nenorėjusi ūkininkė.


Nepramušama siena

"Kiekviename gyventojų susirinkime kalbame, kad reikia ką nors daryti dėl miestelyje tvyrančio srutų dvoko. Bet viskas taip ir lieka. Įmonės savininkų mes negalime paveikti, mes iki jų, apsitverusių tvora ir apsistačiusių sargybiniais, tiesiog negalime prieiti", - tvirtino Pilviškių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Brazys.

Su ta pačia problema susidūrė ir "Respublikos" žurnalistai. Teko ilgokai mygti prie vartų įrengtą elektrinį skambutį, kol prisišaukėme apsaugos darbuotoją. Ne-kalbus sargybinis pažadėjo pasiteirauti, ar direktorius yra ir ar panorės bendrauti su žurnalistais. Užgaišęs keliolika minučių, vyras pranešė, kad direktoriaus nėra, o jo mobiliojo telefono neturi teisės pasakyti. Bandymas rasti trumpesnį kelią nuo šio viduryje laukų stūksančio fermų komplekso nepavyko. Kelias pasibaigė, o stabtelėjus apgręžti automobilį lyg iš po žemių šalia išdygo rūstus apsauginis. Tik šį kartą su šunimi.

Kad ši siena nepramušama, susidarė įspūdis pakalbėjus ir su Pilviškio seniūnu Vytautu Judicku. Žmonės skundžiasi ir jam. "Daug kas šneka, žada, bet nieko nepadaro. Šią problemą padėti išspręsti buvo pažadėjęs vienas Seimo narys, bet taip ir liko. Matyt, jie užpildė priekinį rezervuarą, nuo kurio ir sklinda dvokas", - tvirtino kiek anksčiau šioje įmonėje vienu iš vadovų pats dirbęs ir gerai šias problemas išmanantis V.Judickas.


Fermos tarša prilygsta dideliam miestui

Marijampolės aplinkos apsaugos departamento direktorius Vytautas Jaškevičius pateikė kitus duomenis. Buvusiame Balčiūnų komplekse auginama 24 tūkst. kiaulių, o projektinis pajėgumas esąs 45 tūkst. kiaulių. Šiuos duomenis departamentui yra pateikusi pati UAB "Sistem". (Kai kurių "Respublikos" šaltinių duomenimis, projektinis įmonės pajėgumas yra kelis kartus mažesnis - red. past.).

Srutoms supilti esą įrengti 6 rezervuarai, kurių bendra talpa - per 120 tūkst. kubinių metrų. Srutos išlaistomos 2 tūkst. hektarų plote. Pasak V.Jaškevičiaus, bendrovė pateikia departamentui srutų laistymo grafiką ir pagal jį kiek vėliau pasirinktinai imami mėginiai. Pažeidimų pasitaiko. Šį pavasarį savininkus tekę bausti dėl per didelio į aplinką patekusio azoto kiekio.

"Labiausiai rūpi, kad srutos neturėtų įtakos požeminiams vandenims", - teigė Marijampolės aplinkos apsaugos departamento direktorius V.Jaškauskas, nustebęs dėl skundų nepakeliama smarve ir dėl to, kad gyvuliai vandens negeria.

Departamentui niekas nesi-skundę, bet jis vargu ar ką galėtų padaryti, nes pagal visus poveikio aplinkai kriterijus įmonė niekam nekenkia. Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą atlieka pačių savininkų pasirinkta įmonė. Ją atlikti turi teisę bet kuri tokios veikos licenciją gavusi įmonė. "Sistem" savininkai yra kauniečiai, greičiausiai ir aplinkos vertintojai yra įsikūrę Kaune", - svarstė šiuo metu atostogaujantis V.Jaškauskas.

"Respublikai" pavyko susirasti vieną iš UAB "Sistem" vadovų, komercijos direktorių Gediminą Navicką.

"Visos sanitarinės normos išlaikytos. Nieko nežinau, nes mums niekas nesiskundė. Pagaliau žmonės turėtų suprasti, kad gyvena kaime, kur auginami gyvuliai. O gyvuliai skleidžia kvapą", - pyktelėjo direktorius. Kiek įmonėje auginama kiaulių, G.Navickas atsisakė pasakyti. Tai esanti komercinė paslaptis. Savo internetiniame puslapyje UAB "Sistem" nurodo per metus užauginanti 40 tūkst. kiaulių.

Mokslininkai teigia, kad pagal poreikį vandeniui ir atliekas stambų gyvulininkystės kompleksą galima prilyginti dideliam miestui. Viena kiaulė atliekų palieka tiek, kiek 21 žmogus. Daugiausia žalos aplinkai gali pridaryti skystas kiaulių mėšlas, mat jame gausu ligų sukėlėjų, o nemalonus kvapas jaučiamas net už 5-8 km. Kai mėšlas šalinamas hidrauliniu būdu, vienai tonai kiaulienos pagaminti sunaudojama net 88 tonos vandens. Nustatyta, kad 54 tuksi kiaulių auginimo ir penėjimo komplekso nutekamasis vanduo gali užteršti paviršinius vandenis tiek, kiek 100 tūkst. gyventojų miestas.Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 1387 | Raktažodžiai: Pilviskiai, Pilviškiai
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Antradienis, 2020-01-28

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License