Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 3
Svečių: 2
Vartotojų: 1
emmaav1

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Šventė būna tikresnė, jeigu jai ruošiasi visi kartu

Birutė NENĖNIENĖ

Po savaitės bus švenčiama Žolinė. Tai naujausia Seimo sprendimu įtei­sinta valstybinė šventė. Šiemet rugpjūčio 15-oji sutampa su šeštadie­niu, todėl paskutiniąją didesnę vasaros šventę, dėkodami už laukų, dar­žų, sodų gėrybes, galėsime minėti tik įprastas dvi savaitgalio dienas. 


Atlaidų iškilmės 
Žolinė – Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų šventė – Lietuvoje neat­siejama nuo iškilmių bažnyčioje, katalikiškų apeigų, žolynų šventini­mų. 
Mūsų rajone Žolinės atlaidai būna Bartninkų parapijos bažnyčioje, bet nuo seno plačiausiai žinomi vykstantieji Alksnėnuose. Šios parapijos bažnyčia tituluota Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų vardu. Pagrin­dinį šventovės altorių puošia Dievo Motinos su kūdikiu skulptūra. 
Alksnėnuose pagrindinė atlaidų diena bus šeštadienis, rugpjūčio 15-oji. Šv. Mišios Alksnėnų bažnyčioje prasidės 12.30 val. Ryte, 10 val., šv. Mišios bus aukojamos Mažučių koplyčioje. Ši vietovė taip pat susijusi su Marijos vardu. Jos užtarimo dėka žmonės sakosi patyrę stebuklų. Stebuklingu laikomas šaltinėlio vanduo – ištisus metus žmonės iš įvai­rių vietų atvyksta jo parsivežti į namus. 
Sekmadienį, rugpjūčio 16 d., Alksnėnų parapijoje bus švenčiamas eili­nis sekmadienis, jei kas nori – ir atlaidų tąsa. Mat kaip ir daugelyje pa­rapijų, čia įprasta suvažiuoti, susitikti giminėms, aplankyti artimųjų, kaimynų kapus. Sekmadienį šv. Mišios 10 val. bus aukojamos Mažučių koplytėlėje, o 12.30 val. – Alksnėnų bažnyčioje. 

Šventė visiems 
Rugpjūčio 15 dieną, šeštadienį, ramūs Alksnėnai žada pavirsti didžiule scena. Šv. Mišių metu bus šventinami žolynai, giedos kaimyninės Pilviš­kių parapijos bažnyčios choras. Po pamaldų šventė persikels prie bend­ruomenės namų. Susirinkusiuosius linksmins kaimo kapela „Giminės“ iš Kalvarijos, folklorinis ansamblis „Nova“ iš Griškabūdžio (Šakių r.). 
Šiuos kolektyvus į Alksnėnų atlaidus dar žiemą užkvietė kunigas Anta­nas Kereišis, kaip parapijos klebonas čia švęsiantis pirmąją Žolinę. Kai­mo bendruomenė žada programą paįvairinti atrakcionais, netikėtomis akimirkomis. 

Bendromis jėgomis 
Į kiekvieną šventę labiau įsijaučiame jai ruošdamiesi. Ir ne kiekvienas atskirai, o sutartinai, turėdami bendrą tikslą, kad sau ir svečiams būtų gražiau, o dėl to – ir smagiau. 
Kaimo bendruomenės pirmininkė Janina Juraitienė jau praeitą savaitę pradėjo kviesti vietos jaunimą į talką sutvarkyti aplinką. Nors talkinin­kų žodžiais išsakytam entuziazmui ir pritrūko pasiaukojimo dirbti, ta­čiau dalis vešėjusių piktžolių, brūzgynų jau įveikta. 
Kapinių prižiūrėtoja Teresė Valaitienė jau šią savaitę su žoliapjove nu­rėžė sumedėjusias žoles prie rečiau lankomų ar visai neprižiūrimų ka­pų. 
Parapijos klebonas Antanas Kereišis kviečia žmones šį antradienį, rugp­jūčio 11 d., 10 val., susirinkti prie bažnyčios, kad talkininkai drauge pašvarintų bažnyčios vidų, šventorių, visą aplinką. 
Atostogaujantį Pilviškių seniūną Vytautą Judicką pavaduojanti Nijolė Juraitienė sakė, jog seniūnija tikrai padės, jeigu Alksnėnų bendruome­nei prireiks daugiau talkos, – suras talkininkų ir technikos. Svarbu, kad žmonės patys norėtų gyventi ir švęsti gražioje aplinkoje. 
Iš tiesų, Alksnėnuose entuziastų grupelės imasi ir padaro reikšmingų darbų. Pavyzdžiui, pernai ūkininkai nusausino, išlygino ir žemėmis už­pylė visais laikais dėl klampaus molingo dirvožemio neišbrendamą, neišvažiuojamą teritoriją prie kapinių. 

Nugriauti ar remontuoti 
Paskutinio liepos sekmadienio popietę tikriausiai nuo maldininkų palik­tos degančios žvakės kilo gaisras senoje medinėje Mažučių koplytėlė­je. Išdegė jos vidus, ugnis sunaikino ten buvusius paveikslus. Žinia apie gaisrą plačiai pasklido, dalis žmonių pamanė, jog degė koplyčia, kurioje aukojamos šv. Mišios, kur semiamasi šaltinio vandens. 
Gaisre nukentėjusi medinė koplytėlė, naudota daugelį metų, kol buvo pastatyta dabartinė mūrinė, ir vadinosi Mažučių koplytėle. Jos viduje buvo įrengtas šulinėlis, į kurį nuolatos kildavo gyvas šaltinio vanduo. Pastačius naują koplyčią, buvo įvairių nuomonių, kur reikėtų dėti medi­nę senąją. Galiausiai ji taip ir liko pievos pakraštyje, prie automobilių stovėjimo aikštelės. 
Parapijos klebonas po gaisro prašė žmonių pasakyti savo nuomonę, ką toliau daryti su šia istorinės vertės šiaip jau neturinčia koplytėle: ar at­statyti, ar sunaikinti. Pasigirdo įvairių svarstymų. Kai kurie vyrai siūlė­si ir patys patalkinti, jei tik atsirastų atstatymo darbams vadovaujan­tis žmogus. 

Pilviškių seniūnijoje išgirdome atsakymą, jog dėl koplytėlės atstatymo ar sunaikinimo dar niekas nesikreipė.

null

Liepos paskutinį sekmadienį išdegė senosios medinės Mažučių koplytėlės vidus, apdegė viena siena.
Autorės nuotr.Autorius:Birutė NENĖNIENĖ

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=14688
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 2569 | Raktažodžiai: žolinė, koplytėlė, Alksėnai
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Šeštadienis, 2019-02-16

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License