Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 5
Svečių: 5
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Pilviškiuose pasveikintas šimtametis

Birutė NENĖNIENĖ

Netikėjo, kad sulauks 

Labiausiai gegužės 4-osios laukė pats Juozas Pavėsis. Nuo Juozinių, kurios šeimoje paprastai kukliai paminimos, senolis skaičiavo kiekvieną jubiliejų artinančią dieną. Nors jo amžiaus draugų, artimų giminių „nėra užsilikusių", tačiau per gimtadienį jau nuo vidudienio padengtas stalas laukė svečių. Kostiumuotas, žvaliai nusiteikęs senelis užstalėje sulaukė ir vidurnakčio. Besiklausydamas jam giedamų „Ilgiausių metų" pakėlė šampano taurę. Prieš vaišes šimtametis ir svečiai dalyvavo padėkos šv. Mišiose Pilviškių bažnyčioje. Prieš jas jubiliatą pasveikino klebonas kan. A.Žukauskas, pasodino senolį į garbingą vietą prie altoriaus. 


Nenutolo nuo žemės 

Pavėsiai į ramią nuošalią gatvelę iš Bagotosios atsikėlė, kai Juozui sukako septyniasdešimt. Kartu atšventė jubiliejų ir įkurtuves. „Dirbau įvairiausius darbus, kokių tik ant žemės yra... Sėjau, pjoviau, vežiojau, nuo dvylikos metų ariau. Ir kolūkyje, ir savo namuose", – kalbėjo senolis apie savo gyvenimo kelią. Šimtametis ir dabar jaučia didžiausią malonumą žiemą tvarte prisižiūrėti du buliukus. 


Buvo šaunus vyriokas 

Jubiliatas prisimena save kaime buvus „pirmu vyru": „Sueidavom kokie aštuoni, visko prisigalvodavom: ant skersinio prisivartydavau, žiedais prisitraukdavau..." Tačiau tokiam šauniam vyrukui žmonos susirasti nesisekė, vis vyresnioji sesuo supeikdavo. Išlaukė iki 41-erių, kol pakankamai subrendo šešiolika metų jaunesnė kaimynų Albinutė. Gražiai juodu gyvena nuo 1946-ųjų. Užaugino „porutę" vaikų – irgi Juozą ir Albiną. Dukra ir jos trys vaikai dabar rūpinasi seneliais. Močiutė neatspari ligoms, ir kojos sunkokai remia. O šimtametis jos vyras skundžiasi tik vienintele blogybe: „Pragyvenau klausą". Nesididžiuoja, jog aštuoniasdešimties būdamas atlaikė nelengvą operaciją, nesipasakoja, jog, pasak močiutės, ne kartą „drūtai" sirgo. Ne taip seniai metė rūkyti, o dėl gėrimo... ir dabar taurelės „baltos" nesipurto. Turėjo gražų balsą. Rodos, dar ne taip seniai vaikščiodavo į šermenis artimesnius ir tolimesnius kaimynus apgiedoti. 


Gyvenimas – tai istorija 

Šimtametis sakė, kad jau daug ką pamiršęs. Tačiau kai jo klausais – tarsi vartai istorijos vadovėlį – keturioliktųjų karas, nepriklausomybė, vėl karas, pokaris... O kiek valdžių, kiek besikeitusių pinigų rankose pačiupinėta! Viskas uždirbta, kai ko netekta... 

Ko reikia, kad šimto sulauktum? Jokių ypatingų taisyklių Juozas nesilaikė, gal tik visą gyvenimą naudojosi tuo, kas neuždrausta. Močiutė sufleruoja: „Visą laiką dirbom... pykčio neįsileidom..." 

Juozo tėvams likimas teskyrė šešias dešimtis nugyventi, o štai mamos mama buvo šimto sulaukusi. Senolis niekada per daug galvos neapkrovė rūpesčiu dėl politikos. Smetonos laikus prisimindamas sako, jog „vargšė Lietuva buvo biedna", o apie dabartį – „atrodo, valdžios neturime".


Žmona tik simboliškai su jubiliatu susidaužė šampano taure, o paragauti dėl sveikatos taip ir neišdrįso. 

Romo ČĖPLOS nuotr.
Autorius:Birutė NENĖNIENĖ

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/jega/page2004/bn05082.php
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 1334
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Penktadienis, 2019-06-21

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License