Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Pilviškiuose įpusėta hidroelektrinės statyba

Birutė Pavlovienė

Senoje vietoje

Šešupės gatvės gale, ten, kur buvo 1925 metais statyta elektrinė, atsiveria įspūdingos statybos vaizdas. Pilviškietis verslininkas Edmundas Gadišauskas čia stato savo hidroelektrinę. Idėja įgyvendinti tokį projektą kilo vienąkart pabendravus su bičiuliu, hidroelektrinę pasistačiusiu kitame Lietuvos krašte.

Technine dokumentacija, projektu ir visais jį "laiminančiais" parašais E.Gadišauskas pradėjo rūpintis 1997 metais. Statyba prasidėjo šiemet, gegužės 13 dieną. Rangovus pasirinko konkurso tvarka. Statyti objektą, į kurį investuojama per milijoną litų, siūlėsi ne viena įmonė, turinti šiam darbui licenciją. Buvo pasirinkta Simne įsikūrusi UAB "Alytaus melioracija." Jos darbu užsakovas patenkintas. Šiuo metu statyboje kasdien triūsia 18–20 vyrų.


Nuo Versekos – prie Šešupės

Darbų vykdytojas Petras Andrišiūnas sakė, kad anksčiau jis statė hidroelektrinę ant Versekos, Varėnos rajone. Taigi kylanti ant Šešupės jam – antroji. "Bet žurnalistų dėmesio sulaukėme pirmą kartą", – kalbėjo šnekus darbų vykdytojas. Jis teigė, kad mažosios hidroelektrinės Lietuvoje turi gerą perspektyvą. Dabar jų gaminamos elektros energijos kiekis dar nėra didelis, o Europos Sąjunga reikalauja, kad jis nuo bendros apimties sudarytų ne mažiau kaip 25 procentus.

Turbinos – lietuviškos

Edmundas Gadišaukas, turintis prekyba užsiimančią UAB "Pirkia", sakė, kad elektros energijos gamybos verslas jam irgi atrodo patikimesnis. Vyriausybės nutarimai numato, jog skirstomieji tinklai turi supirkti mažųjų hidroelektrinių pagamintą elektros energiją už fiksuotą kainą. Projektinis Pilviškiuose statomos hidroelektrinės pajėgumas bus 1 milijonas du šimtai tūkstančių kWh per metus. Dirbs dvi 110 kWh pajėgumo lietuviškos turbinos, kurias gamina UAB "Hidrojėgainė." Jai tai pirmasis toks užsakymas.

Paklaustas, ar statydamas hidroelektrinę naudojasi kokių nors fondų parama, E.Gadišauskas sakė, kad paraišką galėjo pateikti įsigyti įrengimus. Būtų dengiama 50 procentų jų kainos. Bet ar gaus tokią paramą, būtų paaiškėję tik rudenį. Todėl tenka statyti pačiam paėmus kreditą. E.Gadišauskas, turintis ekonomisto išsilavinimą, mano, kad hidroelektrinė atsipirks per penkerius šešerius metus.

Pabaigtuvės planuojamos rugsėjį

Tai, kas jau padaryta, sudaro maždaug pusę visos statybos apimčių. Darbus planuojama baigti rugsėjį. E.Gadišauskas neslėpė, kad pradžioje jam kartais būdavo tiesiog baisu. Teko griauti senąją užtvanką ir statyti naują, iš abiejų galų įrengti pylimus. Be to, reikėjo viską išvalyti, iškuopti per daugelį metų susikaupusias sąnašas. Kol vyksta statybos, Šešupės vandenys nukreipti specialiai iškastu kanalu, kurį vėl teks užversti, grąžinant upę į senąją vagą – jau prie darbo, sukti turbinų. Vanduo, kaip ir prieškario metais statytoje hidroelektrinėje, kris iš 2,8 metrų aukščio.

Bus naujas tiltas

Pradėjus Pilviškiuose neregėto masto statybą, jos pasižiūrėti traukdavo būriai smalsuolių. Edmundas Gadišaukas, "grynakraujis" pilviškietis, sakė, kad dabar dar nesimato tikrojo vaizdo, kaip atrodys šis Šešupės gatvės pabaigos kampelis, kuriame 99 metams išsinuomojo 65 arus žemės. Nuo pirmųjų hidroelektrinės statybos žingsnių visi darbai užfiksuoti nuotraukose, jos įrašytos į diskelį. Tai primins, kaip prieš pradedant čia gausti statybininkų technikai, į kitą Šešupės pusę vedė ant senosios užtvankos grobų vos besilaikęs pėsčiųjų tiltas. Juo žmonės traukdavo į pievas pas savo gyvulius ir kitais reikalais. Virš naujos užtvankos taip pat bus pėsčiųjų tiltas, sujungsiantis Šešupės krantus.
Autorius:Birutė Pavlovienė

Šaltinis: http://www.is.lt/santaka/jega/page/iin84.htm
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 3767
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Penktadienis, 2019-01-18

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License