Pagrindinis|Tribūna|IEŠKO!
Turinys

Parašykite mums

Rask mus Facebook`e


Plepykla

Pilviškietiškas video

Šmtadienio, vykusio 2011-01-18 Santakos gimnazijoje, filmas.

Daugiau VIDEOfilmų.


Dabar užėję

Viso prisijungę: 1
Svečių: 1
Vartotojų: 0

Statistika


Pradinis » Straipsniai » Kultūrnamis » Apie Pilviškių kraštą.

Alksnėnuose mokytasi senųjų amatų
2012-08-21

Pastaruoju metu Alksnėnų kaimo bendruomenė, kviesdama žmones susiburti per kalendorines šventes, organizuoja ne tik pramogas ir linksmybes, bet ir edukacines programas. Vietos projektas „Senieji amatai Suvalkijoje" padėjo alksnėniečiams nuodugniau susipažinti su puodžiaus, medžio drožėjo, žolininko bei sūrininko amatais.

Pažintis su tradiciniais lietuvių amatais Alksnėnuose prasidėjo praėjusį gruodį. Pirmąjį edukacinį medžio drožybos užsiėmimą vedė kybartietis Kajetonas Eismontas bei vietinis medžio meistras Alvydas Bernotaitis. Prisiliesti prie medžio susigundė apie 20 žmonių, daugiausia – vaikai.

Prieš uždegdama Joninių laužą Alksnėnų bendruomenė kvietė pasidomėti sūrininkyste. Buvo rodoma, kaip gaminami ir kokie įvairūs gali būti varškės sūriai.
Edukacinį užsiėmimą vedė ūkininkė Linutė Skrinskienė. Bendruomenės namų kieme buvo suspausti dešimties rūšių sūriai: tradiciniai balti, su prieskoniais, desertiniai, rūkyti...

Bendruomenės pirmininkė Regina Petkevičienė sakė, kad sūriais besivaišinusiems Joninių šventės dalyviams skaniausio išrinkti taip ir nepavyko, nes visų būta labai gardžių.

Žolinę švenčiantys Alksnėnų žmonės buvo kviečiami pasidomėti puodžiaus ir žolininko amatais.

Atvažiavę bendruomenės „Virbalio vartai" nariai Stanislovas Lopeta ir Loreta Vasiliauskienė visus, nepabijojusius išsitepti rankų, kvietė į keramikos pamoką ir mokė, kaip darbuotis su moliu.

L. Vasiliauskienė patirtimi dalijosi prie žiedimo rato, o S. Lopeta patarė, kaip savo rankomis pasidaryti molinę dekoraciją ar dovanėlę.

Prie žiedimo rato prisėdusieji alksnėniečiai patyrė, kad norint žiesti reikia žinoti, kaip laikyti rankas, ir kad šis procesas – fiziškai nelengvas, reikalaujantis stiprių rankų ir specialių įgūdžių.

Molio keramikos pamoka labiau sudomino naujų įspūdžių pasiilgusius vaikus ir jaunimą, o prie žolininkės Jūratės Rutkauskienės telkėsi jau vyresnio amžiaus klausytojai. Ir neatsitiktinai, mat vaistiniai augalai, moters atvežti iš Gražiškių seniūnijos Karpiejų kaimo, prikaupę savyje brandžiame amžiuje jau vertinamų gydomųjų savybių.

Jas atrasti Alksnėnų kaimo žmonėms padėjo pati vaistinguosius augalus puoselėjanti J. Rutkauskienė. Ji ne tik vaišino vaistažolių arbata, bet ir kantriai pasakojo, kada ir kokią žolelę reikėtų vartoti. Žolininkė dalijosi patirtimi, kada geriausia augalus rinkti, kaip džiovinti, kad šie neprarastų gydomųjų savybių, kaip ruošti ir vartoti arbatas.

Ne vienas alksnėniškis į namus grįžo nešinas kvapnia dovana – vaistažolių krepšeliu.

Keturios edukacinės programos, į kurias kvietė Alksnėnų bendruomenė, buvo rengiamos pagal Vilkaviškio krašto vietos veiklos grupės plėtros strategijos „Vilkaviškio rajono vietos veiklos grupės strategija" prioriteto „Verslumo ir amatų plėtros skatinimas" priemonę „Amatų plėtros skatinimas". Šia veikla siekiama didinti kaimo gyventojų užimtumą, skatinant juos užsiimti smulkiu verslu bei plėtoti jo iniciatyvas kaime, skatinti žmones persiorientuoti į ne žemės ūkio veiklų vystymą bei atgaivinti senąsias amatų tradicijas. 

Pasak Loretos Vasiliauskienės (stovi), dirbant prie žiedimo rato reikia žinoti, kur ir kaip laikyti rankas.

Foto: M. Sinkauskaitės.

imageAutorius:Miglė SINKAUSKAITĖ

Šaltinis: http://santaka.info/?sid=25263
Kategorija: Apie Pilviškių kraštą. |
Peržiūrų: 2457 | Komentarų: 2 | Raktažodžiai: Alksnėnai
Viso komentarų: 0
Komentuoti gali tik prisiregistravę vartotojai.
[ Registruotis | Įeiti ]
Paieška svetainėje

Duomenys
Šiandien:
Pirmadienis, 2018-12-10

Jūs esate Svečias
Vardas:
Slaptažodis:

Aptarkite svetainę


Reklama


IEŠKO!


„Tribūnoje” pasakoja


Nuorodos

Skydeliai

image

image

imageCreative Commons License